Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır

Bozuk yumurta nasıl anlaşılır? sorusunun cevabı sadece damak tadı açısından değil sağlık açısından da önemlidir. Bozuk yumurta tüketerek sağlığınızı riske atmak istemiyorsanız evde bir süredir bekleyen yumurtayı pişirmeden önce bozuk olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bozuk yumurta nasıl anlaşılır bunu öğrenmek için yazımızda bahsedeceğimiz basit testleri uygulayabilirsiniz. Bu bahsedeceğimiz yöntemler kolay olmasının yanı sıra sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Yumurta, sabah kahvaltılarımızın yanı sıra pek çok yemek ve hamur işinde de kullanılan bir gıdadır. Çoğumuzun mutfağında yumurta bulunur ve bazen uzun süre beklediği için bozuk olup olmadığını konusunda aklımızda soru işareti meydana gelebilir. Aklınızdaki soru işaretini gidermek için vakit kaybetmeden aşağıdaki testleri uygulayabilirsiniz.

Son Kullanma Tarihi Kontrolü

Çoğu gıda gibi yumurtanın da son kullanma tarihi bulunur. Sağlıklı beslenmek için bu tarih dikkate alınmalı ve son kullanma tarihi geçmeden yumurta tüketilmelidir. Yumurtayı taze tüketmek adına ihtiyacınız kadar alıp bunlar bitince tekrar yenisini alabilirsiniz. Böylece aklınızda yumurta bozuk mu? sorusu olmadan bu gıdayı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yumurtayı yeni almadıysanız kullanmadan önce üzerindeki son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin.

Yumurtayı Koklayın

Koklama testi de bozuk yumurta anlamak için oldukça etkilidir. Yumurtayı bir kasenin içine kırın eğer bozuk ise zaten kötü bir koku yayacaktır. Yumurtayı kırdığınızda herhangi bir kötü koku gelmiyorsa bozuk değildir ve bunu dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Koku testinden geçen yumurtaları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Yumurtanın Görünümü

Yumurtanın görünümüne bakarak da bozuk olup olmadığını anlamanız mümkündür. Yumurtanın dışına bakmakla işe başlayın. Kabuğu çatlak, tozlu ya da pis ise bozuk demektir. Yumurta kabuğunun tozlu bir görünümde olması küflendiğinin belirtisidir. Kabuktaki çatlak oluşumu da bakteri oluşumunun işaretidir. Eğer kabukta çatlak, tozlu ve pis bir görünüm yoksa bunu bir kasenin içine kırarak içini de kontrol etmelisiniz. Kırdığınız yumurtanın sarısına ve beyazına dikkatli bir şekilde bakın. Yumurtanın sarısında ya da beyazında pembe, siyah, mavi ve yeşil gibi normalin dışında renkler varsa böyle yumurtalar bozulmuş demektir. Bunları kullanmayıp çöpe atmalısınız.

Yumurtanın Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bozuk yumurta demişken aklınıza, taze yumurta nasıl anlaşılır? sorusu gelebilir. Yumurtanın taze olup olmadığını almak için en sık yapılan testlerden birisi de yüzme testidir. Bunun için tek yapmanız gereken bir kabın içine su doldurmak ve yumurtayı bu suyun içine bırakmak. Taze yumurta suya bırakıldığı zaman dibe batar fakat bayat yumurta batmaz ve yüzer. Bu yöntem yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için etkilidir fakat yumurtanın taze olması bozulmadığı anlamına gelmez. Her ihtimale karşı yumurtayı kullanmadan önce yazımızda bahsettiğimiz koku ve görünüm testlerini denemenizde fayda var. Tazelik testinden geçen yumurtaları haşlayarak pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız yumurta kaç dakikada haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir