El İşi Kağıdından Dinozor Yapımı

El İşi Kağıdından Dinozor Yapımı

El işi kağıdından dinozor yapımı okul öncesi çocukların kolaylıkla yapabileceği bir uygulama olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Küçük çocukların el becerilerinin gelişmesi için kağıt katlama, kesme ve yapıştırma gibi el işi çalışmaları oldukça önemlidir. El işi kağıdı, renkli A4 kağıdı ya da fon kartonu gibi malzemeler kullanılarak çok güzel hayvan figürleri yapılmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz uygulama sayesinde evde çocuğunuzla birlikte kağıttan sevimli bir dinozor yapabilirsiniz. El işi kağıdından dinozor yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

El İşi Kağıdından Dinozor Yapımı

Kağıttan hayvan figürü yapmak için ilk olarak uygun renkteki bir kağıda yapılmak istenen hayvan figürü çizilir. Sonrasında çizilen bu figür makas ile dikkatli bir şekilde kesilir. Bu aşamadan sonra kağıt ile kulak ve göz gibi diğer parçalarda yapılır ve bunlar yapışkan ile tutturularak yerlerine sabitlenir. Küçük çocuklar bu tür çalışmaları yapmakta zorlanabilirler. Bunun yerine daire şeklindeki kağıtlar kullanılarak da hayvan figürleri yapılabilir. Bu yazımızda daire kağıtlardan dinozor yapımı hakkında bilgi veriyoruz. El işi kağıdı ile sevimli bir salyangoz yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız el işi kağıdından salyangoz yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Yeşil, sarı ve kırmızı renkte el işi kağıdı
 • 3 farklı boyda yuvarlak nesne
 • Kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Siyah keçeli kalem

İsterseniz uygulamanın yapımında renkli A4 kağıdı ya da fon kartonu da kullanabilirsiniz.

El İşi Kağıdından Dinozor Nasıl Yapılır?

El işi kağıdı ile dinozor yapmak isterseniz bunun için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde takip etmeniz yeterlidir.

 • İlk olarak yeşil el işi kağıdına 2 tane büyük yuvarlak parça çizin ve bunu makas ile kesin.
 • Yeşil el işi kağıdına 7 tane de orta boy yuvarlak çizin ve bunları da kesin.
 • Yeşil el işi kağıdından 9 tane de küçük yuvarlak parça yapın.
 • Sonraki aşamada sarı el işi kağıdından 1 büyük 2 tane de küçük parça yapın. Kırmızı el işi kağıdından da 1 küçük yuvarlak yapın.
 • Son olarak hazırladığınız bu yuvarlak parçaları yerlerine yapıştırın ve siyah keçeli kalem ile gözleri de yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu yazımızda bahsettiğimiz kolay el işi çalışması sayesinde evde çocuğunuzla birlikte dinozor yapabilirsiniz. Aynı yöntemi kullanarak başka hayvan figürleri de yapmanız mümkün. Bu uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda kağıttan dinozor yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz.

El İşi Kağıdından Dinozor Yapımı-1
El İşi Kağıdından Dinozor Yapımı-1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir