Tavuk Ciğeri Nasıl Temizlenir?

Tavuk Ciğeri Nasıl Temizlenir

Tavuk ciğeri nasıl temizlenir? sorusunun cevabı hijyenin yanı sıra ciğerin yumuşak ve lezzeti olması içinde son derece önemlidir. Dana ve kuzu ciğeri gibi tavuk ciğerinin de kavurması yapılmaktadır. Tavuk ciğeri diğer ciğer çeşitlerine oranla daha ucuz olması bakımından da avantajlıdır. Sade, baharatlı ya da sebzeli ciğer yemeklerinin yanı sıra Arnavut ciğeri de tavuk ciğeri kullanılarak yapılabilmektedir. Daha önceden tavuk ciğerinin lezzetini test etmediyseniz bir an önce bu lezzet testini denemenizi tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda tavuk ciğerini temizlerken işinize yarayacak pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Tavuk Ciğeri Nasıl Temizlenir?

Tavuk ciğerini pişirmeden önce bunu yıkayarak temizlemeniz gerekmektedir. Ciğerin üzerinde zar olmasa bile içteki damarlar ve kan pıhtıları, ciğerde bulunan fazla yağ ve sinirler pişireceğiniz yemeğin lezzetini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle pişirme işlemine başlamadan önce tavuk ciğerini temizlemeyi ihmal etmeyin.

Tavuk ciğeri temizlemek biraz zahmetli olsa da hem sağlık hem de lezzet açısından bu aşamayı atlamamanız gerekiyor. Tavuk ciğerini suyun altına tutarak temizlemek mümkün değildir. Bu şekilde sadece ciğeri yıkamış olursunuz. Ciğeri temizlemek için bunun içini açmalı ve burada bulunan kan pıhtılarını dikkatli bir şekilde temizlemelisiniz. Bunu yaparken zorlanmamanız için tavuk ciğeri nasıl temizlenir? adım adım anlatalım.

  • İlk olarak bir bıçak yardımı ile tavuk ciğerlerinde bulunan fazla yağ ve sinirleri alın.
  • Daha sonra bu ciğerleri bıçak ile ortadan ikiye kesin ve bunları suya tutarak ortalarında bulunan kan pıhtıların çeşmenin altında temizleyin.
  • Tavuk ciğerlerinin kanını daha iyi temizlemek için bunları soğuk su doldurduğunuz bir kabın içinde 10 dakika bekletin ve daha sonra suyunu süzmesi için süzgeçte bir süre bekletin.
  • Ciğerler suyunu süzükten sonra bunları kesme tahtasına alarak bıçak ile orta büyüklükte doğrayabilirsiniz.

Tavuk ciğeri temizlerken bunları ezmemek için yıkarken fazla baskı uygulamamanız gerekiyor. Ciğerleri yıkarken sıcak su değil soğuk su kullanmanız gerekmektedir. Daha önceden evde tavuk ciğeri yapmamış olanların işini kolaylaştırmak için bu yazımızda tavuk ciğeri temizlemenin püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Bu bilgilerden faydalanarak artık siz de tavuk ciğerini kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Temizlediğiniz tavuk ciğerini lezzetli bir şekilde pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız tavuk ciğeri nasıl kavrulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir