Havuç Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Havuç Dondurucuda Nasıl Saklanır

Havuç dondurucuda nasıl saklanır? diye merak ediyorsanız bu konudaki pratik bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Havuç çiğ, haşlanmış ya da kızartılmış olarak tüketilebilen bir sebzedir. Çiğ olarak tüketilen havuç salata, meze ve yemek yapımında da kullanılmaktadır. Mutfaktaki kullanım alanı bu kadar yaygın olan bu sebzenin her zaman elinizin altında bulundurmak isterseniz pazardan ya a manavdan taze olarak alacağınız havuçları dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Daha önceden derin dondurucuda havuç saklamadıysanız bu konuda yapmanız gerekenleri aşağıda paylaşıyoruz.

Havuç Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Günümüzde birçok sebze ve meyve derin dondurucuda güvenli bir şekilde muhafaza edilebilmektedir. Havuç da bu gıdalardan birisidir. Eğer çok sık havuç tüketiyorsanız her zaman elinizin altında bulundurmak için bunu derin dondurucuya kaldırmayı düşünebilirsiniz. Derin dondurucuda havuç saklamak için uygulayabileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki çiğ olarak saklamak, ikinci yöntem ise şoklamaktır. Bu yöntemler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olarak hangisini uygulayacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz.

Havuç Çiğ Olarak Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Havucu çiğ olarak derin dondurucuda saklamak isterseniz bunun için ilk olarak havuçları bol su ile güzelce yıkayın. Bunları suyunu süzmesi için bir süre süzgeçte beklettikten sonra bıçak ile uzun, halka ya da küp şeklinde doğrayın. Doğramış olduğunuz havuçları tek kullanımlık porsiyonlara ayırdıktan sonra bunları buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin içindeki havayı iyice aldıktan sonra bunların ağzını sıkıca kapatın ve poşetleri derin dondurucuya kaldırın.

Havuç Şoklanarak Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuda havuç saklamak için bunları şoklamayı da tercih edebilirsiniz. İhtiyacınız kadar havuç aldıktan sonra bunları çeşmenin altında güzelce yıkayın ve bir süre süzgeçte kurumaları için bekletin. Daha sonra havuçları uzun uzun ya da halka şeklinde doğrayın. Bir tencerede su kaynatın, başka bir tencereye de buzlu su hazırlayın. Tenceredeki su kaynadıktan sonra havuçları kaynar suyun içine alın ve 3 dakika bekletin. Daha sonra bir süzgeç yardımı ile havuçları kaynar sudan alarak içi buzlu su dolu tencereye atın. Bu suyun içinde 1 dakika beklettikten sonra havuçları bir süzgeç yardımı ile suyun içinden alın ve kağıt havlu ile kurutun. Şoklanan havuçları tek kullanımlık olacak şekilde porsiyonlara ayırdıktan sonra bunları buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin havasını aldıktan sonra ağızlarını sıkı bir şekilde kapatarak derin dondurucuya kaldırın.

Siz de derin dondurucuda havuç saklamak isterseniz yukarıdaki yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Uygun şekilde derin dondurucuya kaldırılan havuçlar 12 ay boyunca güvenli bir şekilde saklanabilir. Sevilen sebzelerden biri olan biberi dondurucuda saklamak isterseniz daha önceden paylaştığımız biber derin dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir