Nohut Kaç Dakikada Haşlanır?

Nohut Kaç Dakikada Haşlanır

Nohut kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabını bilmek bu bakliyatın tam kıvamında pişmesi açısından oldukça önemlidir. Sevilen bakliyatlardan birisi olan nohut, hem sağlıklı hem de oldukça lezzetlidir. Nohut sulu yemeğinin dışında salata ve meze yapımında da kullanılmaktadır. Hangi şekilde kullanılacak olursa olsun ilk olarak haşlanması gerekmektedir. Bu bakliyatın az haşlanması durumunda çiğ kalma riski olduğu gibi gereğinden fazla haşlanan nohut da dağılıp, ezilebilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için nohut kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabını bilmekte fayda var.

Nohut Kaç Dakikada Haşlanır?

Nohut kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı kullanılacak olan bakliyatın cinsine, haşlanacağı tencereye ve ısıya göre değişebilir. Bazı nohutlar kolayca pişerken bazıları saatlerce kaynatıldığı halde diri kalabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için kalitesinden emin olduğunuz nohut markalarını tercih etmelisiniz. Nohut haşlamak için tencere ya da düdüklü kullanabilirsiniz. Tüm gıdalarda olduğu gibi nohut da düdüklüde tenceredekinden daha kısa sürede haşlanmaktadır. Fakat düdüklüde nohudun haşlanıp haşlanmadığını kontrol etme şansınız yoktur. Bu konuda risk almak istemiyorsanız süre biraz uzun olsa da tencerede haşlamayı tercih edebilirsiniz.

Nohut Tencerede Kaç Dakikada Haşlanır?

Yemek ya da haşlama olarak kullanacağınız nohudu 1 gece önceden suda bekletmelisiniz. Bu şekilde nohudun gazı alınmış olacağı için nohut tükettikten sonra midede herhangi bir sorun olmayacaktır. Ertesi gün ıslattığınız nohudun suyunu süzün ve bunu tekrar sudan geçirin. Sonrasında haşlayacağınız nohudu bir tencereye alın ve üzerini geçecek kadar su ilave edin. Ocağın altını yakın ve nohudu yüksek ateşte kaynatmaya başlayın. Su kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağını kapatın ve ocağın altını kısarak 50 dakika kadar kaynatın. Sürenin bitiminde bir tane nohut alarak haşlanıp haşlanmadığını kontrol edin. Eğer nohut istenen kıvama gelmişse ocağın altını kapatabilirsiniz. Haşladığınız nohudun suyunu süzüp, soğuk sudan geçirdikten sonra istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Buraya kadar nohut tencerede kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabını açıkladık. Bu konuda ortalama bir süre verecek olursak nohut tencerede orta ateşte 55 ila 60 dakika arasında haşlanır. Eğer kısık ateşte kaynatırsanız bu süre 70 dakikaya kadar çıkabilir.

Nohut Düdüklüde Kaç Dakikada Haşlanır?

Nohudu kısa sürede haşlamak isterseniz düdüklü kullanabilirsiniz. 1 gece önceden suda beklettiğiniz nohudun ertesi gün suyunu süzüp yıkayın. Daha sonra nohudu düdüklünün içine alın ve üzerini geçecek kadar su ekleyin. Daha önceden bu bakliyatı düdüklüde haşlamadıysanız, nohut düdüklüde kaç dakikada haşlanır? diye merak edebilirsiniz. Nohudun düdüklüde haşlanma süresi ortalama 25 ila 35 dakika arasında değişmektedir. Düdüklüde haşladığınız nohudun suyunu süzdükten sonra soğuk sudan geçirip salata, meze ya da yemek yapımında kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda merak edenler için nohudun haşlanma süresi hakkında pratik bilgiler paylaştık. Nohudu sulu yemek olarak pişirecekseniz haşlandıktan sonra diğer malzemelerle de bir süre daha pişirileceği için hafif diri haşlanması sorun olmayacaktır. Nohudu salata ya da meze yapımında kullanacaksanız böyle bir durumda, kullanıma uygun şekilde yumuşayana kadar ocakta kaynatmanız gerektiğini unutmayın. Aksi halde diri kalan nohut yüzünden istediğiniz lezzette salata ve meze yapmanız zorlaşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir