Haşlanmış Nohut Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Haşlanmış Nohut Dondurucuda Nasıl Saklanır

Haşlanmış nohut dondurucuda nasıl saklanır? diye merak ediyorsanız bu konudaki pratik bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Nohut sevilen bir bakliyat olduğundan yemek, salata ve meze yapımında sıkça kullanılmaktadır. Nohudun paketi açıldıktan sonra bunu evde saklamak biraz zor olduğu için aldığınız nohudun hepsini haşlayabilirsiniz. Haşlanmış nohuttan ihtiyacınız kadarını ayırdıktan sonra kalanını derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Günümüzde pek çok gıda derin dondurucuda uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza edilmektedir. Daha önceden dondurucuda nohut saklamayanların işini kolaylaştırmak için bu yazımızda gerekli bilgileri paylaşıyoruz.

Haşlanmış Nohut Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Bakliyatları uzun süre güvenli bir şekilde saklamak için bunlar haşlandıktan sonra derin dondurucuya kaldırılabilir. Bildiğiniz gibi bakliyatlar serin ve nemden uzak ortamlarda muhafaza edilmelidir. Aksi halde son kullanma tarihi geçmese de bunlar böceklenerek kullanılamayacak hale gelebilir. Böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız  nohudu haşlamalı ve sonrasında da haşlanmış nohut saklamak için en güvenilir yöntemi uygulamalısınız. Nohudu haşladıktan sonra bunu buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz. Fakat uzun süre muhafaza etmek isterseniz en güvenilir yöntem dondurucuya kaldırmaktır.

Nohudu güzelce ayıklayın ve 1 gece öncesinden ıslattıktan sonra ertesi gün suyunu süzdükten sonra tencere ya da düdüklüde haşlayın. Nohut haşlarken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları vardır. Bunları öğrenmek için daha önceden paylaştığımız nohut nasıl haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz. Nohudu haşlayıp suyunu süzün ve bir süre soğuması için bekleyin.

Nohudu derin dondurucuya kaldırmak için buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz. Haşlanmış nohutları tek pişirimlik porsiyonlara ayırın ve bunları buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin ağzını içlerinde hava kalmayacak şekilde kapattıktan sonra bunları derin dondurucuya yerleştirebilirsiniz. Bu arada poşetlerin üzerine o günün tarihini yazdığınız bir kağıt yapıştırmayı da unutmayın. Böylece daha sonrada dondurucuya haşlanmış nohut kaldırırsanız bunlardan hangisini önce kullanacağınızı karıştırmazsınız.

Bu yazımızda nohudu böceklenmeden ve çürümeden, emniyetli bir şekilde saklamak isteyenler için, nohut dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabını paylaştık. Nohudu haşladıktan sonra anlattığımız şekilde poşetlerseniz derin dondurucuda 1 sene boyunca bozulmadan saklayabilirsiniz. Bu pratik yöntem sayesinde acil durumlarda kullanmak için elinizin altında her zaman haşlanmış nohut bulundurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir