Kağıt Tabaktan Palyaço Yapımı

Kağıt Tabaktan Palyaço Yapımı

Kağıt tabaktan palyaço yapımı çocukların keyif alarak uygulayabileceği bir el işi çalışmasıdır. Çocuklar palyaço ve kuklaları çok sevdikleri için yapacakları çalışmalarda bu figürler sıkça kullanılmaktadır. Rengarenk ve sevimli görünümleri ile palyaçolar çocukların ilgisini çektiği için böyle bir çalışma yapmak onlar için eğlenceli olabilir. Bugün size bahsedeceğimiz kağıt tabaktan palyaço yapımı kolay olduğu için her yaştan çocuk rahatlıkla yapabilir. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşaması hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kağıt Tabaktan Palyaço Yapımı

Kolay bir şekilde palyaço yapabilmek için kağıt ya da karton kullanılabilir. Bir kartona yuvarlak bir baş çizip buna rengarenk el işi kağıtları yapıştırarak sevimli bir palyaço yapılabilir. Karton palyaço yapımı için kağıt tabakta kullanılabilir. Kağıt tabak ile palyaço yapmak için sadece bunu rengarenk boyamanız ya da üzerine kağıtlar yapıştırmanız gerekmektedir. Palyaçoyu sevimli bir hale getirmek için karton ya da eva ile buna külah şeklinde bir de şapka yapabilirsiniz. Böyle sevimli bir palyaço çocuğunuzun odası için güzel bir dekoratif süs işlevi de görebilir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane kağıt tabak
 • Farklı renklerde keçe topları ya da guaj boya
 • Külah şapka yapmak için fon kartonu ya da eva
 • Palyaçonun gözleri için oyuncak göz ya da keçeli kalem
 • Yapıştırıcı
 • Makas
 • Kalem

Kağıt Tabaktan Palyaço Nasıl Yapılır?

Kağıt tabaktan palyaço yaparken elinizdeki keçe, eva, fon kartonu, el işi kağıdı gibi birçok artık malzemeyi de değerlendirebilirsiniz. Kağıt tabaktan palyaço yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 • Kağıt tabağın iç tarafına oyuncak gözleri yapıştırmakla işe başlayın. Eğer oyuncak göz yoksa keçeli kalem ile göz çizebilirsiniz. Elinizde eva varsa bunlarla da palyaçoya göz yapılabilir. Ağzı da keçeli kalem ile çizebilir ya da eva ile yapabilirsiniz.
 • Ağız ve gözden sonra palyaçoya ponpon ya da keçe topu ile bir de burun yapın.
 • Sonrasında eva ya da fon kartonunda uygun büyüklükte bir külah şapka hazırlayın.
 • Keçe toplarını kağıt tabağın içine üste doğru saç olarak yapıştırın. Keçe topu yerine farklı renklerde kropon kağıdı ile de palyaçonun saçları yapılabilir.
 • Son olarak şapkasını da yapıştırdıktan sonra kağıt tabaktan palyaço yapımı tamamdır.

Bu kolay uygulama sayesinde kısa sürede çok güzel bir palyaço yapılabilir. Evde çocuğunuz için doğum günü partisi düzenleyeceğiniz zaman kağıt tabaklarla yapacağınız palyaçolar süsleme konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. Evde kağıt tabaktan palyaço yapmak isteyenlere ilham vermesi için aşağıda bu konudaki örnek çalışmaları paylaşıyoruz. Bu tür kendin yap çalışmaları ilginizi çekiyorsa önceden paylaştığımız yoğurt kabından palyaço yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kağıt Tabaktan Palyaço Yapımı-1
Kağıt Tabaktan Palyaço Yapımı-1
Kağıt Tabaktan Palyaço Yapımı-2
Kağıt Tabaktan Palyaço Yapımı-2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir