Haşlanmış Kuru Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Haşlanmış Kuru Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır

Haşlanmış kuru fasulye dondurucuda nasıl saklanır? diye merak ediyorsanız yazımızda bu sorunun cevabı olabilecek pratik bilgileri bulabilirsiniz. Kuru fasulye sık tüketilen bir bakliyattır. Yemeği ya da piyazı yemek masalarımızda her mevsim yer alır. Tüm bakliyatlarda olduğu gibi kuru fasulyeyi de böceklenmeden muhafaza etmek oldukça önemlidir. Uygun saklama koşulları sağlanmadığı taktirde kuru fasulye böceklenerek kullanılamaz hale gelebilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için paketini açtıktan sonra kalan fasulyeyi haşlayıp derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Haşlanmış Kuru Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Günümüzde sadece meyve ve sebzeler değil bakliyatlar da derin dondurucuda güvenli bir şekilde muhafaza edilmektedir. Nohut ve kuru fasulye gibi mutfaklarımızda sıkça yemeğini pişirdiğimiz bakliyatları emniyetli bir şekilde saklamak için bunları derin dondurucuya koyabiliriz. Bunu yapmadan önce kuru fasulye ya da nohudu haşlamak gerekmektedir. Haşlanmış nohudu derin dondurucuda muhafaza etmek isterseniz bu konuda bilgi sahibi olmak için daha önceden paylaştığımız haşlanmış nohut dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz. Şimdi biz gelelim asıl konumuz olan dondurucuda kuru fasulye saklamak için yapılması gerekenlere.

Kuru Fasulye Nasıl Saklanır?

Kuru fasulyeyi dondurucuda saklamak için bunu haşlamak gerekiyor. Fasulyeyi haşlamadan 1 gece önce suda bekletmeniz gerekiyor. Fasulyeyi ıslatırken içine tuz ve karbonat koyarak gazının daha iyi çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ertesi gün fasulyenin suyunu süzüp bunu çeşmenin altında yıkadıktan sonra haşlayabilirsiniz.

Geniş bir tencerenin içine fasulyeyi alın ve üzerini geçecek kadar su ilave edin. Ocağın altını yakarak önce yüksek ateşte, su kaynadıktan sonra da kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Kuru fasulyeyi tencerede haşlayacaksanız yaklaşık 1 saat 15 dakikada haşlanacaktır. Bu süreyi 45 dakikaya indirmek için fasulyeyi düdüklüde haşlamayı tercih edebilirsiniz.

Kuru fasulye yeteri kadar yumuşadıktan sonra ocağın altını kapatın. Bunu süzgece alarak bir süre soğuması için bekletin. Haşlanmış kuru fasulye soğuduktan sonra bunu tek kullanımlık porsiyonlara ayırın. Haşlanmış kuru fasulyeyi derin dondurucuda saklamak için bunu buzdolabı poşetine koyun. Bunu yaparken poşetin içindeki havayı iyice almanız gerekmektedir. Sonrasında poşetin ağzını sıkıca kapatarak haşlanmış kuru fasulyeyi derin dondurucuya koyabilirsiniz. Bu şekilde kuru fasulyeyi derin dondurucuda 1 sene boyunca güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir