Kuru Fasulye Nasıl Haşlanır?

Kuru Fasulye Nasıl Haşlanır

Kuru fasulye nasıl haşlanır? diye merak ediyorsanız bu konuda ihtiyacınız olan pratik bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Sevilen bakliyatlardan birisi olan kuru fasulyenin sulu yemeğinin yanı sıra piyazı da sıkça yapılmaktadır. Lezzetli ve sağlığa faydalı olduğu için her mevsim mutfaklarımızda kuru fasulye pişer. Yemek yapmaya yeni başladıysanız kuru fasulye pişirirken zorlanmamak için bu yazımızda vereceğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz. Kuru fasulyeyi lezzetli ve kıvamında pişirebilmenin ilk kuralı bunu uygun şekilde haşlamaktır. Doğru bir şekilde haşlanan fasulye yemek, salata ve meze olarak ağız tadı ile tüketilebilir.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kuru Fasulye Nasıl Haşlanır?

Kuru fasulye haşlamak için bunu bir tencereye koyup, üzerine bolca su ilave ederek kaynatmak gerektiğini düşünüyorsanız bu konuda bilgi eksikliği var demektir. Eğer fasulyeyi önceden suda bekletmezseniz hem zor pişer hem de gazı alınmadığı için mide de soruna yol açabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kuru fasulyeyi 1 gün önceden ayıklayın ve yıkadıktan sonra bunu geniş bir kabın içine alın. Kuru fasulyenin olduğu kaba tuz ve karbonat ilave ettikten sonra üzerini geçecek kadar da su ekleyin. ( Tuz ve karbonat oranını her yarım kilo fasulye için 1 çay bardağı tuz ve 1 tatlı kaşığı karbonat olarak ayarlayabilirsiniz. ) Kuru fasulyeyi bu şekilde 1 gece beklettiğinizde gazı çıkacağı için ertesi gün daha kolay pişecektir.

Suda beklettiğiniz fasulyeyi süzgece alarak suyunu süzdükten sonra fasulyeyi çeşmenin altında yıkayın. Sonrasında bunu tencerenin içine alarak üzerini geçecek kadar su ilave edin. Ocağın altını yakarak ilk olarak yüksek ısıda, su kaynadıktan sonra ise kısıkta kaynatarak fasulyeler yumuşayana kadar pişirin. Kaynatma esnasında ısı kaybı oluşmaması için tencerenin kapağını kapatmayı unutmayın. Arada bir kapağı açarak suyun üzerinde meydana gelen köpükleri kaşık yardımı ile almayı unutmayın. Aksi halde bu köpükler nedeni ile fasulyenin lezzeti umduğunuz gibi olmayabilir.

Kuru Fasulye Kaç Dakikada Haşlanır?

İlk defa fasulye haşlayanlar, kuru fasulye kaç dakikada haşlanır? diye merak edebilirler. Bu sorunun cevabı kullanılan fasulyenin cinsine ve pişirileceği tencereye göre değişebilir. Kuru fasulyenin tencerede haşlanma süresi ortalama 1 saat 15 dakikadır. Düdüklü tencere kullanarak bu süre 45 dakikaya kadar düşürülebilir. Kuru fasulyeyi haşlanmış olarak tüketecekseniz yeterince yumuşayana kadar haşlamanız gerekmektedir. Eğer sulu yemek olarak pişirecekseniz o zaman hafif diri olarak haşlanmasında sakınca yoktur. Kuru fasulyenin haşlama süresi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız kuru fasulye kaç dakikada haşlanır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda fasulye nasıl haşlanır? sorusunun cevabını paylaştık. Fasulyeyi haşladıktan sonra bunun suyunu süzdükten sonra salata, meze ya da yemek yapımında kullanabilirsiniz. Kuru fasulye haşlamak için ister tencere ister düdüklü kullanın, her iki yöntemde de fasulyeyi bir gece önceden suda bekletmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir