Pilav Kaç Dakikada Pişer?

Pilav Kaç Dakikada Pişer

Pilav kaç dakikada pişer? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Mutfaklarımızda en çok yapılan yemek çeşitlerinden birisi de pilavdır. Her sulu yemeğin yanına çoğunlukla pilav pişirilir. Bu nedenle Türk mutfağında pirinç ve bulgur pilavının yeri ayrıdır. Sade, etli ya da sebzeli birçok farklı pilav çeşidi bulunmaktadır. Yemek yapmaya yeni başlayanlar ilk olarak sade pirinç ve bulgur pilavı yapmayı öğrenmekle işe başlamalıdır. Yapılacak olan pilavın lezzeti ve kıvamı açısından kullanılan malzemelerin yanı sıra pişme süresi de son derece önemlidir. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda pilav kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Pilav Kaç Dakikada Pişer?

Pilav yapmak aslında oldukça  kolaydır. Malzemeleri doğru oranda kullanmak ve pişirme süresine dikkat etmek lezzetli bir pilav yapmanın ilk şartıdır. Pilavın pişme süresi hangi bakliyatla yapıldığına göre farklılık göstermektedir. Pirinç pilavı bulgur pilavına oranla daha kısa sürede pişmektedir. Pilavın sade ya da başka sebzelerle yapılması da pişme süresini etki edecektir. Pilav çeşitlerine göre pişme sürelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Pirinç Pilavı Kaç Dakikada Pişer?

Mutfaklarımızda en çok pişirilen pilav çeşidi pirinçtir. Pilav yapılırken pirinçler ıslatılarak ya da ıslatılmadan kuru olarak kullanılabilir. Pirincin ıslatılıp ıslatılmaması pişme süresini doğrudan etkilemektedir. Pilav yapmadan önce pirinç ıslatılırsa pişme süresi yaklaşık 12 ila 15 dakika arasında olacaktır. Pirinçleri ıslatmadan pilav yapmanız halinde ise bu süre 18 ila 20 dakikaya kadar çıkabilir. Pişme süresindeki bu fark ıslatılan pirinçlerin kurulara oranla yumuşak olmasından ileri gelmektedir. Verdiğimiz bu pilav pişme süreleri su kaynadıktan sonraki süredir.

Bulgur Pilavı Kaç Dakikada Pişer?

Tercihi bulgur pilavından yana olanlar da, bulgur pilavı kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını öğrenmek isteyebilirler. Bulgur pilavının pişme süresi pirinç pilavına oranla biraz daha uzundur. Bulgurun suyu kaynadıktan sonra 30 ila 35 dakika kadar pişirilmesi gerekmektedir. Bu süre bulgur pilavının suyu kaynadıktan sonra geçerlidir.

Bu yazımızda pilavı tam kıvamında pişirmek isteyenler için pirinç pilavı kaç dakikada pişer? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgiler paylaştık. Pişireceğiniz pilavın dibinin tutmaması, lapa ya da çiğ olmaması için bu süreleri göz önünde bulundurmayı unutmayın. Evde lezzetli bir pilav pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız pilav yapmanın püf noktaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir