Pırasa Yemeği Nasıl Pişirilir?

Pırasa Yemeği Nasıl Pişirilir

Pırasa yemeği nasıl pişirilir diye merak ediyorsanız bu yazımızda yemeğin yapımı hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Pırasa sulu yemeği, dolması ve kavurması yapılan bir sebze olmasının yanı sıra börek yapımında iç harcı olarak da kullanılmaktadır. Pırasa zeytinyağlı, havuçlu ya da kıymalı olarak yapılabilir. Bu çeşitlerin hepsi de çok lezzetlidir. Daha önceden pırasa yemeği yapmadıysanız bu yazımızda yemeğin yapımı hakkında ihtiyacınız olan pratik bilgiler paylaşıyoruz.

Pırasa Yemeği Nasıl Pişirilir?

Pırasa yemeği de tüm sebzeler gibi sağlıklıdır. Yemeğin daha besleyici ve lezzetli olması için zeytinyağı ile pişirebilir, içine biraz da pirinç ilave edebilirsiniz. İsteyenler pırasa yemeğinin içine havuç da koyabilirler. Yemeği yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası vardır. Bunlara dikkat ederseniz pırasanın besin değerini koruyarak pişirebilirsiniz. Yemeğin yapımında sıcak su kullanmalısınız. Aksi halde kavurduğunuz pırasalar üzerlerine eklenen soğuk su nedeni ile dirilebilirler. Böyle bir sorun yaşamamak için yemeği yaparken sıcak su kullanmayı unutmayın. Bir diğer önemli nokta da yemeği gereğinden fazla pişirmemektir. Pırasaları üzerine sıcak su ilave ettikten sonra sebze yumuşayana kadar kaynatın. Gereğinden fazla pişirmeniz halinde sebzenin vitamini azalacaktır. Denemek isteyenler için aşağıda zeytinyağlı pırasa tarifi paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 5 sap pırasa
  • 1 tane kuru soğan
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı kadar pirinç
  • Tuz
  • Sıcak su

Not: Bu malzeme listesi 4 kişiliktir. Daha fazla kişi için yemek yapacaksanız malzeme oranını arttırabilirsiniz.

Pırasa Yemeği Yapılışı

İlk olarak pırasaların tepelerini bir bıçak yardımı ile kesin ve ilk katlarını soyarak çıkarın. Sonrasında pırasaları güzelce yıkadıktan sonra kesme tahtasına alın ve bıçak ile istediğiniz büyüklükte doğrayın. Pırasaları halka şeklinde ya da verev bir şekilde kesebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bunları çok küçük ya da çok büyük olarak kesmemek. Pırasaları bu şekilde hazırladıktan sonra soğanın da kabuğunu soyun ve ince bir şekilde doğrayın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından zeytinyağlı pırasa yemeği yapımına geçebilirsiniz.

Yemeği yapacağınız tencerenin içine zeytinyağını alın ve yağ ısındıktan sonra içine soğanı ilave edin. Soğanlar yumuşayana kadar birkaç dakika soteleyin daha sonra tencerenin içine belirtilen miktarda domates salçası ilave edin. Birkaç dakika da böyle kavurduktan sonra pırasaları da tenceredeki malzemelerin içine ekleyin. Pırasaların rengi değişene kadar kavurduktan sonra bunların üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edin. Tuzu ekin ve pırasalar yumuşayana kadar pişirin. Son olarak tencerenin içine pirinci de alın ve pirinçler şişene kadar kısık ateşte pişirin. Zeytinyağlı pırasa yapılışı bu şekilde olup, ocağın altını kapattıktan sonra yemeği sıcak ya da soğuk olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Pırasa yemeğini isterseniz havuçlu olarak da yapmanız mümkün. Havuç kullanacaksanız bunu pırasadan önce tencereye alıp biraz kavurduktan sonra pırasayı üzerine ilave etmelisiniz. Zeytinyağlı pırasa yemeği piştikten sonra ocağın altını kapatıp 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra servis yapabilirsiniz. Bu yazımızda pırasa yemeği nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaştık. Denemek isteyenler verdiğimiz tarifi uygulayarak sevdikleri için sağlıklı ve lezzetli bir yemek pişirebilirler. Sağlıklı yemekler pişirmekten hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız karnabahar yemeği nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir