Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Çorba Nasıl Koyulaştırılır

Çorba nasıl koyulaştırılır? bunu bilmek hem yapacağınız çorbanın kıvamı hem de lezzeti açısından önemlidir. Çorba yaz-kış her mevsim yapılan bir yemek çeşididir. Çorbanın özelliği sulu bir kıvamda olmasıdır. Fakat sulu kıvam derken çorba çok akışkan ve su ağırlıklı olmamalıdır. Suyu fazla katılan bir çorba istenen lezzeti vermeyeceği için çorbayı biraz koyu pişirmek gerekmektedir. Koyu derken içinde hiç su olmayan sadece evini bulunan bir çorba kastetmiyoruz. Bu konuda en ideali çorbanın hafif akışkan bir kıvamda olmasıdır. Bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgiler sayesinde siz de daha koyu ve lezzetli çorbalar pişirebilirsiniz.

Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Çorbayı koyulaştırmak için pişirirken uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Çorbanın içine ilave edeceğiniz malzemeler sayesinde hem kıvamını hem de lezzetini arttırabilirsiniz. Burada önemli olan çorbanın lezzetini bozmadan kıvamını koyulaştırabilmektir. Bu nedenle uygun malzemeler doğru oranda kullanılmalıdır. Bunun dışında çorbayı pişirdikten sonra kıvamının çok sulu olduğunu fark ederseniz bu sorunun da çözümü mevcuttur. Koyu çorba pişirmek için uygulayabileceğiniz yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Yağ ve Su Oranı

Çorba yapımında kullanılacak olan yağ ve su oranı çorbanın kıvamına doğrudan etki eder. Gereğinden fazla yağ veya su kullanılarak pişirilen çorba sulu bir kıvamda olacaktır. Böyle bir sorun yaşamamak için uyguladığınız tarifteki ölçüleri doğru uygulamalısınız. Çorba yapımında et ya da tavuk suyu kullanmak da hem lezzetini arttıracak hem de kıvamının normalden biraz daha koyu olmasını sağlayacaktır.

Un Katmak

Koyu kıvamlı çorba pişirmenin en pratik yollarından birisi de un kullanmaktır. Çorbanın suyunu ilave etmeden önce yağ ve un kavurup sonrasında suyunu eklerseniz çorba daha koyu kıvamda olacaktır.

Kısık Ateşte Pişirmek

Çorbayı kısık ya da yüksek ateşte pişirmek de kıvamını etkilemektedir. Ocağın altı çok açık olduğunda çorba malzemeleri çabuk pişeceğinden suyunu çekmeyeceği için çorba istediğiniz gibi koyu olmayabilir. Malzemeler yavaş yavaş pişerken çorbanın suyunun çekmesi için kısık ateşte pişirmelisiniz.

Terbiye Yapmak

Çorbanın lezzetli olması ve kıvamını koyulaştırmak için en sık uygulanan yöntemlerden birisi de terbiye yapmaktır. Çorbaya uygun malzemeler kullanarak yapacağınız terbiye sayesinde lezzetli ve daha koyu kıvamlı bir çorba pişirebilirsiniz.

Nişasta Katmak

Pişireceğiniz çorbaya nişasta katarak da kıvamının daha koyu olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bir kasenin içine aldığınız nişastayı çok az su ile açmalı ve bu karışımı kaynamakta olan çorbaya yavaş yavaş eklemelisiniz.

Çiğ Patates Kullanmak

Patates nişasta içerdiğinden çorbayı koyulaştırmak için ideal bir malzemedir. 1 tane patatesi yıkayıp kabuğunu soyduktan sonra rendeleyin. Rendelenmiş patatesi kaynayan çorbaya ekleyin. Bu şekilde pişirdiğiniz çorba hem lezzetli ve besleyici hem de daha koyu kıvamlı olacaktır.

Pişmiş Çorba Nasıl Koyulaştırılır?

Çorba yaparken en sık yaşanan sorunlardan birisi de çorba piştikten sonra bunun gereğinden daha sulu olmasıdır. Böyle bir duruma akıllara; pişmiş çorba nasıl koyulaştırılır? sorusu gelebilir. Hemen bu konudaki püf noktasını da sizlere aktaralım. Yapacağınız çorbanın içinde dağılma ihtimali olan malzemeler yoksa bir süre daha kısık ateşte kaynatarak suyunu çektirebilirsiniz. Bu konuda risk almak istemiyorsanız sorunu çözmek için biraz nişasta takviyesi işe yarayabilir. Kaynayan çorbanın içine 1 tane rendelenmiş patates ya da çok az su ile açılmış nişasta ilave ederek çorbayı koyu bir kıvama getirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle koyu çorba pişirmek için uygulanabilecek en etkili yöntemler hakkında pratik bilgiler paylaştık. Artık siz de bu bilgilerden faydalanarak daha koyu ve lezzetli çorbalar pişirebilirsiniz. Evde pişirebileceğiniz lezzetli çorba tariflerine ihtiyacınız varsa daha önceden paylaştığımız, kolay çorba tarifleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir