Hazır Çorba Nasıl Pişirilir?

Hazır Çorba Nasıl Pişirilir

Hazır çorba nasıl pişirilir? diye soru mu olur demeyin. Her ne kadar bu tür çorbaları pişirmek kolay olsa da su oranını doğru ayarlamak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra çorbanın lezzetini arttıracak bazı püf noktaları da bu konuda işinize yarayabilir. Hazır çorba, paketlerin içinde toz karışım halinde satılmaktadır. Sizin tek yapmanız gereken bu karışımı bir tencerede su ile kaynatmak ve sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketmek. Daha önceden evde hazır çorba yapmadıysanız bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilere göz atmanızda fayda var.

Makale İçeriğinde Neler Var

Hazır Çorba Nasıl Pişirilir?

Hazır çorba pişirmek için üzerinde yazan talimatları okumak yeterlidir. Tüm hazır çorbalarda 1 pakete 1 litre su ölçüsü kullanılmaktadır. Eğer suyu bardak ile ölçüyorsanız o zaman 5 bardak su kullanmanız gerekmektedir. Suyu fazla kullanmanız halinde çorbanın çok sulu olacağını ve bunun da lezzetini olumsuz etkileyeceğini unutmayın. Hazır çorba yapımında kullanılacak su sıcak değil çeşme suyu soğukluğunda olmalıdır. Bu ön bilgilerden sonra hazır çorba pişirmenin püf noktalarını da sizlerle paylaşalım.

Hazır Çorba Pişirmenin Püf Noktaları

  • Çorbayı yapacağınız tencerenin içine hazır toz karışım ve suyu ilave ettikten sonra ocağın altını yüksek ısıya ayarlayın.
  • Çorba kaynayana kadar ocağın altını kısmayın ve tencerenin kapağını da kapatmayın.
  • Çorbayı kaynatırken eğer bunu karıştırmazsanız topaklanma olabilir ve bu da çorbanın lezzetini bozabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için çorba kaynayana kadar sürekli karıştırmaya devam etmelisiniz.
  • Çorba kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısıp, tencerenin kapağını yara aralık olarak kapatın. Bu şekilde çorba istediğiniz kıvama gelene kadar pişirmeye devam edin.
  • Hazır çorba kaynadıktan sonra kısık ateşte yaklaşık 10 dakika içinde istediğiniz koyuluğa ulaşacaktır.
  • Hazır çorba pişirmenin püf noktaları arasında önemli bir de lezzet sırrı bulunmaktadır. Pişireceğiniz çorbanın içine biraz yağ ve damak tadınıza uygun baharatlar katarak daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.
  • Pişirdiğiniz hazır çorbanın üzerine yağ, kuru nane ya da pul biber ile çorba sosu hazırlayıp bunu dökebilirsiniz. Bu şekilde pişireceğiniz çorba hem daha lezzetli olacak hem de daha güzel görünecektir.

Bu yazımızda merak edenler için hazır çorba nasıl yapılır? sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Acil durumlarda hazır çorba pişirmeniz gerektiğinde bu püf noktalarını uygulayarak lezzetli çorbalar yapabilirsiniz. Evde kolayca lezzetli bir işkembe çorbası pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, işkembe çorbası nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir