Keçeden Yapraklı Perde Yapımı

Keçeden Yapraklı Perde Yapımı

Keçeden yapraklı perde yapımı kolay bir keçe tasarım çalışması olduğu için isteyen herkes evde rahatlıkla uygulayabilir. Keçe ile yapılan tasarımlar uzun süre kullanıma uygun ve şık göründükleri için bu tarz ürünler dekorasyonda şıkça kullanılmaktadır. Biz de evinizin dekoruna katkıda bulunmak için bugün sizlere keçeden yapraklı perde yapımından bahsetmek istiyoruz. Sevdiğiniz renklerde ve tasarıma size ait bir perde kullanmak hoşunuza giderse uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Keçeden Yapraklı Perde Yapımı

Keçe perde yapraklardan oluştuğu ve aralarda boşluklar bulunduğu için tek başına kullanıma uygun olmadığını düşünebilirsiniz. Bu perdeyi güneş perdesi ile birlikte kullanabilirsiniz. İsterseniz yaprak desenli perdeyi kapı perdesi olarak da kullanmanız mümkün. Kendinize ait bir iş yeriniz varsa buranın camını süslemek için de bu tür bir perde çok işinize yarayabilir.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte keçe
  • Uygun boyutta yaprak kalıbı
  • İz sabunu
  • Makas
  • Dikiş makinesi

Elinizde başka çalışmalardan artan keçe parçaları varsa bunları yapraklı perde yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Keçeden Yapraklı Perde Nasıl Yapılır?

Yapraklı perdeyi yapmaya başlamadan önce nasıl bir tasarım yapacağınıza karar vermelisiniz. Uygulamanın yapımında aynı boyda yaprak kalıpları kullanabileceğiniz gibi isterseniz farklı boyutlarda kalıplar da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Elinizde yaprak kalıbı yoksa aşağıda verdiğimiz kalıpların çıktısını alarak bunlardan istediğinizi kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim perdenin nasıl yapılacağına.

  • İlk olarak kalıbı keçenin üzerine yerleştirin ve etrafından iz sabunu ile geçerek çizim yapın.
  • Daha sonra izlerin olduğu yerden makasla keserek keçe yaprakları çıkarın. Bu şekilde yeterli sayıda keçe yaprak hazırladıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
  • Bu aşamada yaprakları dikiş makinesi yardımı ile istediğiniz uzunlukta şeritler halinde birleştirerek dikin.
  • Yeterli sayıda yapraklı şerit yaptıktan sonra bunları halklara geçirerek pencereye asabilirsiniz.

Bu kolay uygulama sayesinde evde çok güzel bir perde yapabilirsiniz. İsterseniz perde yapımında yaprak yerine çiçek, yıldız, kalp ya da daha başka figürler de kullanabilirsiniz. Evde bu çalışmayı yapmak isteyenler için aşağıda yapraklı kapı perdesi yapımı hakkında örnek bir uygulama paylaşıyoruz. Bu tarz tasarım çalışmaları yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız, keçeden üçgen perde yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yaprak Kalıbı
Yaprak Kalıbı
Keçeden Yapraklı Perde Yapımı-1
Keçeden Yapraklı Perde Yapımı-1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir