Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır

Lahana dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de bu sebzeyi güveni bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Kışın sevilen sebzelerinden birisi olan lahananın sarması ve sulu yemeği yapılmaktadır. İhtiyaç fazlası lahanayı daha sonra tüketmek için kullanabileceğiniz en uygun yöntem derin dondurucuya kaldırmaktır. Kışın alacağınız taze lahanayı derin dondurucuda muhafaza ederek yazı da lahana yemeği pişirebilirsiniz. Bu yazımızda lahanayı derin dondurucuda muhafaza etmek için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler bulabilirsiniz.

Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Lahanayı derin dondurucuda saklamak için uygulayabileceğiniz 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlar çiğ ve şoklama yapmaktır. Lahanayı çiğ olarak dondurucuya kaldırmak daha kolay gibi görünse de bu şekilde lahanalar poşetlerken ya da dondurucuda bekletilirken kırılabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için beyaz lahanayı şoklayarak haşladıktan sonra dondurucuya kaldırabilirsiniz. Yine de biz aşağıda her iki yöntemin nasıl uygulandığı hakkında bilgiler paylaşıp bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Lahana Çiğ Olarak Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Lahanayı çiğ olarak dondurucuda saklamak isterseniz ilk olarak bunun üst tarafındaki sert beyaz kısmı bıçak ile kesin ve yapraklarına ayırarak güzelce yıkayın. Yıkayıp temizlediğiniz beyaz lahanaları yemeklik olarak doğrayın. Sarma yapmak için muhafaza edeceğiniz lahana yapraklarını bütün olarak bırakın. Bunları birer pişirimlik porsiyonlara ayırın ve buzdolabı poşetinin havasını aldıktan sonra lahanaları içine koyarak ağzını sıkıca kapatın. Lahana poşetinin üzerine paketlediğiniz tarihi not aldığınız bir kağıt yapıştırdıktan sonra bunu derin dondurucuya kaldırabilirsiniz. Lahana yapraklarının kırılmaması için bunları dondurucuya koyduktan sonra üzerine başka poşet koymamaya dikkat etmelisiniz.

Lahana Şoklanarak Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Lahanayı dondurucuda saklamak için uygulanacak en güvenilir yöntem şokla olmaktadır. Şoklanan lahana kırılmayacağı için bu anlamda büyük kolaylık sağlayacaktır. Şoklama yapmak için lahanayı yapraklarına ayırın ve yıkadıktan sonra bunu yemeklik olarak doğrayın veya sarmalık olarak bütün olarak bırakın. Bu ön hazırlık aşamasından sonra bir tencerede su kaynatın. Lahanaları delikli bir süzgecin içine alarak kaynar suyun içine koyup 2 dakika bu şekilde bekletin. Sürenin bitiminde soğuk suyun altına tutun ve suyunu süzdürün. Şoklanan beyaz lahanaları tek kullanımlık porsiyonlara ayırdıktan sonra bunları havasını aldığınız buzdolabı poşetine koyarak ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Poşetlediğiniz lahanaların üzerine tarihin yazılı olduğu bir kağıt yapıştırdıktan sonra bunları derin dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Lahana Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

Bu sebzeyi derin dondurucuda muhafaza etmek isteyenlerin aklına, lahana dondurucuda kaç ay saklanır? sorusu gelebilir. Yukarıda anlattığımız şekilde poşetin içindeki hava doğru bir şekilde alınırsa ve poşet hava almazsa lahana derin dondurucuda 8 ay boyunca taze bir şekilde muhafaza edilebilir. Derin dondurucudaki lahanayı yemek yapacaksanız donmuş olarak kullanabilirsiniz. Lahana sarması yapacaksanız o zaman buzunu çözdürdükten sonra kullanabilirsiniz.

Kara Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kara lahana sevenler de, kara lahana dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabını merak edebilirler. Kara lahana da tıpkı beyaz lahana gibi çiğ ya da şoklanarak dondurucuya kaldırılabilir. Kara lahanayı temizleyip yıkadıktan sonra bunu yemeklik olarak doğrayabilir ya da sarmalık yaprak olarak bütün bırakabilirsiniz. Ön hazırlık aşamasından sonra kara lahanaları birer pişirimlik porsiyonlar halinde buzdolabı poşetlerine koyun. Bunu yaparken poşetlerin içinde hava kalmamasına dikkat etmelisiniz. Poşetlerin ağzını da hava almayacak şekilde kapattıktan sonra kara lahanaları dondurucuya kaldırabilirsiniz. Kara lahana derin dondurucuda kaç ay saklanır? derseniz, uygun şekilde poşetlerseniz 10 ay boyunca güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Kara lahanayı sarma yapacaksanız dondurucudan çıkardıktan sonra buzunu çözdürmelisiniz. Yemek yapacaksanız donmuş olarak kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda derin dondurucuda lahana saklamak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizlerle paylaştık. Siz de lahanayı güvenli bir şekilde uzun süre saklamak isterseniz bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Sevilen sebzelerden birisi olan karnabaharı dondurucuda muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, karnabahar dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir