Peynirin Tuzu Nasıl Azaltılır

Peynirin tuzu nasıl azaltılır? sorusunun cevabına zaman zaman hepimiz ihtiyaç duyarız. Sabah kahvaltılarımızın en önemli gıdalarından birisi olan peynir bazen aşırı tuzlu olabilir. Tuz tüketimine dikkat etmeniz gereken bir sağlık sorununuz varsa ya da peynir damak tadınıza göre fazla tuzluysa böyle bir durumda peynirin tuzunu azaltmayı deneyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle peynirin tuzunu azaltmanıza yardımcı olabilecek pratik bilgiler paylaşıyoruz. Aldığınız peynir aşırı tuzlu değilse bu yöntemler işinize yarayabilir.

Peynirin Tuzu Nasıl Azaltılır?

Peynir alırken bunu tatma imkanınız varsa bu şekilde tuzlu olup olmadığını test ederek alabilirsiniz. Peynirin tadına bakma imkanınız yok ve eve gelince bunun gereğinden fazla tuzlu olduğunu fark ettiyseniz peynirin tuzunu azaltmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Peynirin fazla tuzunu emecek bazı sıvılar bu anlamda işinize yarayabilir. Su, süt ve ayran peynirin tuzunu azaltmak için sıkça kullanılmaktadır. Bu yöntemleri nasıl uygulayacağınızı aşağıda anlatıyoruz.

Su İçinde Bekleterek Peynirin Tuzunu Azaltmak

Tuzlu peyniri suda bekleterek tuzunu azaltmak en çok uygulanan yöntemdir. Bunun için tek yapmanız gereken peyniri kesmeden kalıp halinde bir suyun içinde bekletmek. Peynir çok tuzlu ise bir süre suyun içinde beklettikten sonra bu suyu dökerek yeniden suyu tazelemeniz gerekebilir. Peyniri suda bekletme süresi içerdiği tuz miktarına göre değişebilir. Suda beklettiğiniz peyniri kullanmadan önce tekrar yıkamanız gerekmektedir.

Süt İçinde Bekleterek Peynirin Tuzunu Azaltmak

Tuzlu peyniri sütün içinde bekleterek de fazla tuzundan arındırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken peyniri kesmeden kalıp halinde sütün içine koyup bekletmek. Peynirin sütün içinde bekleme süresi içerdiği tuz oranına göre değişebilir.

Ayran İçinde Bekleterek Peynirin Tuzunu Azaltmak

Tuzlu peyniri yiyebileceğiniz bir kıvama getirmek için ayran da kullanabilirsiniz. Kalıp halindeki peyniri ayran içinde bekleterek tuzunun azalmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda küçük bir uyarı yapmamızda fayda var. Uygulamayı peynirin tuzunu azaltmak için yaptığınızdan kullanacağınız ayran da tuzsuz olmalıdır. Peyniri ayranın içinde bekleteceğiniz süre gıdanın içerdiği tuz oranına göre değişebilir.

Bu yöntemleri uyguladığınız halde peynir hala tüketemeyeceğiniz kadar tuzlu ise bunu rendeleyerek ya da ezerek tuzsuz bir peynirle karıştırabilirsiniz. Tuzsuz lorun içine tuzlu peyniri rendeleyerek karıştırıp bununla börek ya da poğaça yapmak için iç harcı hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle peynirin tuzunu gidermek için uygulayabileceğiniz yöntemler hakkında bilgiler paylaştık. Bu yöntemlerden hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Aldığınız peyniri güvenli bir şekilde muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, peynir nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir