Etli Bezelye Yemeği Nasıl Yapılır?

Etli Bezelye Yemeği Nasıl Yapılır

Etli bezelye yemeği nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Sevilen yemek çeşitlerinden birisi olan bezelye sebzeli ve etli olarak pişirilebilir. Bu şekilde yemek daha lezzetli ve doyurucu olur. Aile bireylerine sebze yemeği yedirmekte zorlanıyorsanız yapacağınız bezelye yemeğinin içine biraz et koyarak onlara sebze yedirebilirsiniz. Bu yazımızda etli bezelye yemeği yapılışı hakkında bilgiler ve yemeğin tarifini bulabilirsiniz.

Etli Bezelye Yemeği Nasıl Yapılır?

Etli bezelye yapımı da normal sulu yemeğinin yapımı ile aynıdır. Sadece sebzeleri ve bezelyeyi koymadan önce eti soğanla biraz kavurmanız gerekiyor. Sonrasında diğer sebzeleri, salça ve bezelyeyi kavurup yemeğin suyunu ilave ederek pişirebilirsiniz. Etli bezelye dediğimiz zaman aklınıza sadece kuşbaşı et gelmesin. Yemeğe bunun dışında tavuk eti ya da kıyma da koyulabilir. Bu konudaki tercih size bağlı. Lezzetli ve sağlıklı bir sebze yemeği pişirmek isteyenler için aşağıda, etli bezelye yemeği tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilo bezelye
  • 2 tane kuru soğan
  • 300 gram kuşbaşı et
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz
  • 2 su bardağı sıcak su

Acılı yemeklerden hoşlanıyorsanız yemeğin yapımında istediğiniz miktarda pul biber kullanabilirsiniz. İsterseniz kuşbaşı et yerine tavuk ya da kıyma da kullanabilirsiniz.

Etli Bezelye Yemeği Yapılışı

Ön hazırlık olarak bezelyeleri ayıklamakla işe başlayın. Kuru soğanların kabuğunu soyun ve bunları yemeklik olarak doğrayın.

Daha sonra tencerenin içine yağı alın. Yağ ısındıktan sonra doğradığınız soğanları ilave edin ve soğanlar sararana kadar kavurun. Soğan kavrulduktan sonra tencerenin içine kuşbaşı etleri alın ve etler suyunu bırakıp çekene kadar kavurun. Sonrasında salça ve tuzu da ekleyin. Birkaç dakika kavurduktan sonra bezelyeleri de tencereye alın. Tüm malzemeyi güzelce kavurduktan sonra üzerine 2 su bardağı sıcak su katın ve yemeği pişmeye bırakın. Ortalama 20-25 dakika içinde yemek pişecektir. Sonrasında ocağın altını kapatıp etli bezelyeyi servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu yazımızda sizlerle etli bezelye yemeği yapılışı hakkında bilgiler ve yemeğin tarifini paylaştık. Yemek menünüzde etli sebze yemeği bulundurmak istediğinizde bu pratik tarif çok işinize yarayacaktır. Etli bezelye yemeğinin yanına bir de pirinç pilavı yaparak, lezzeti ve doyurucu bir menü hazırlayabilirsiniz. Biz yemeğin yapımında sadece bezelye ve kuşbaşı et kullandık. İsteyenler bunlara ilave olarak havuç ve patates gibi sebzeler de kullanabilirler. Bezelye yemeğini etli değil de sadece sebzeli olarak pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, bezelye yemeği nasıl yapılır yazımızda tarifi bulabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir