Karnabahar Salatası Nasıl Yapılır?

Karnabahar Salatası Nasıl Yapılır

Karnabahar salatası nasıl yapılır? sorusunun cevabını ve bu sağlıklı salatanın tarifini yazımızda bulabilirsiniz. Sevilen sebze çeşitlerinden biri olan karnabaharın sulu yemeği ve kızartmasının yanı sıra salatası da yapılmaktadır. Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler karnabahar salatasını sık sık yapmaktadır. Siz de sevdikleriniz için sağlıklı ve lezzetli bir salata hazırlamak isterseniz karnabahar salatası yapmayı düşünebilirsiniz. Bu güzel lezzetin sırrını yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Karnabahar Salatası Nasıl Yapılır?

Karnabahar salatasının ana malzemesi haşlanmış karnabahardır. Bunun dışında limon suyu ve zeytinyağı gibi soslar, çeşitli sebze ve yeşilliklerde salataya lezzet katmak için kullanılmaktadır. Bu salatayı yaparken daman tadınıza uygun salata sosları hazırlayabilir, salatanın içine haşlanmış brokoli ve havuç gibi sebzeler de ilave edebilirsiniz. Salataya marul, dere otu ve maydanoz gibi yeşillikler katarak daha sağlıklı ve besleyici olmasını sağlayabilirsiniz. Denemek isteyenler için aşağıda, karnabahar salatası tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane orta boy karnabahar
  • 5-6 tane çeri domates
  • Birkaç dal dere otu
  • Birkaç dal maydanoz
  • Birkaç tane marul yaprağı
  • 8-10 tane yeşil ya da siyah zeytin
  • 1 fincan zeytinyağı
  • 1 fincan taze sıkılmış limon suyu
  • Tuz

Karnabahar Salatası Yapılışı

Karnabahar salatası yapmak için ilk olarak karnabaharı dal dal ayırın ve güzelce yıkadıktan sonra bir tencerenin içinde yumuşayana kadar haşlayın. Karnabaharı haşlarken diri kalmaması kadar dağılacak kadar yumuşamaması da gerekmektedir. Haşlanan karnabaharları süzgece alarak suyunu süzmesi için bekletin. Siz de bu arada diğer malzemeleri hazırlamaya geçebilirsiniz. Karnabahar haşlarken işinizi kolaylaştırmak isterseniz daha önceden paylaştığımız karnabahar nasıl haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Domates, dere otu, maydanoz ve marul yapraklarını güzelce yıkayın. Daha sonra çeri domatesleri bıçak ile ortadan ikiye kesin. Dere otu ve maydanozu da ince bir şekilde kıyın. Marul yapraklarını da elinizle iri parçalar halinde bölün. Bir kasenin içine limon suyu ve zeytinyağını alın ve güzelce karıştırarak salatanın sosunu hazırlayın.

Tüm malzemeler hazır şimdi sıra salatanın yapımına geldi. Derin bir salata kasesinin içine zeytin, domates ve sos haricindeki malzemeleri alın. Bunlara tuz ilave edin ve güzelce karıştırdıktan sonra hazırladığınız salata sosunu dökerek bir kez daha karıştırın. Son olarak domates ve zeytinleri de ilave ederek karnabahar salatası yapımını tamamlayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Karnabahar salatası yapılışı bu şekilde olup kullanacağınız salata sosu ve yeşillikler sizin damak tadınıza bağlıdır. Bu lezzetli salata şık görünümü nedeni ile özel yemek davetleri için de oldukça idealdir. Hem salata hem de meze olarak kullanabileceğiniz bu güzel tarifin çok işinize yarayacağını düşünüyoruz. Salatayı yaparken tek dikkat etmeniz gereken nokta karnabaharı diri ya da çok yumuşak olarak haşlamamak ve malzemeleri karıştırırken de karnabaharı ezmemeye dikkat etmek. Bu detaylara dikkat ettiğinizde ortaya harika bir salata çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir