Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir?

Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir

Zeytinin acısı nasıl giderilir? sorusunun cevabını öğrenerek acı çıkan zeytini atmak yerine yenilebilir bir hale getirebilirsiniz. Zeytin en sevilen kahvaltılık çeşitlerinden birisidir. Dışarıdan aldığımız ya da evde yaptığımız zeytin bazen acı çıkabiliyor. Böyle bir durumda zeytini tüketmek mümkün olmadığı için akıllara, zeytinin acısı nasıl giderilir? diye bir soru gelebiliyor. Siz de böyle bir sorunla karşılaştıysanız zeytinin acısını gidermek için uygulayabileceğiniz yöntemleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir?

Zeytinin acı olmasının sebebi genelde tam olarak olgunlaşmamasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda zeytinin acısını gidermek için uygulayabileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerde su ya da tuz kullanılarak zeytinin acısı giderilmektedir. Yöntemlerin nasıl uygulandığını aşağıda bulabilirsiniz.

Su ile Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir?

Zeytinin acısını gidermek için en sık uygulanan yöntem suda bekletmektir. Bunun için ilk olarak zeytini bol su ile yıkayın ve sonrasında bunları belirli miktarlarda ayırın. Ayırdığınız bu zeytinleri bir kabın içinde ılık suya koyarak bekletin. Zeytinleri suda bekletirken arada bir suyunu değiştirmek acısının daha kolay çıkmasını sağlayabilir. Ilık suda beklettiğiniz zeytinleri bu sudan çıkardıktan sonra bol kullanmadan önce bol su ile yıkamayı unutmayın. Bu yöntemi uygularken zeytinlerin suda kalma süresine dikkat etmelisiniz. Eğer zeytinleri uzun süre suda bekletirseniz hem yumuşarlar hem de tatları bozulabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için zeytinleri suda bekletme süresini bir haftadan daha uzun tutmamaya dikkat etmelisiniz.

Tuz ile Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir?

Zeytin çok acı ise bunu yenilebilir hale getirmek için tuz oldukça etkilidir. Fakat bu yöntem 30 gibi uzun bir süreyi kapsamaktadır. Bu yöntemi uygularken kullanılan tuz çeşidi ve miktarı da son derece önemlidir. Tuz olarak kaya tuzu kullanılması gerekmektedir. Ölçü olarak ise 1 kilo zeytine yarım kilo tuz kullanılmalıdır. Zeytinin acısının çıkması süresi çeşidine göre farklılık gösterebilir. Bazı zeytin çeşitlerinin acısı 1 aydan daha önce çıkabilir. Bu nedenle sürenin bitmesine birkaç gün kala zeytinin tadına bakarak kontrol edilmeli ve acısı çıktıysa uygulama sonlandırılmalıdır.

Bu yazımızda zeytinin acısını giderme yöntemleri hakkında pratik bilgiler paylaştık. Bu yöntemler sayesinde artık siz de acı çıkan zeytini atmak yerine yenilebilecek kıvama gelmesini sağlayabilirsiniz. Evde kırma yeşil zeytin yapmak isterseniz bu konuda ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgiler için daha önceden paylaştığımız, evde kırma yeşil zeytin nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir