Turşu Nasıl Yapılır?

Turşu Nasıl Yapılır

Turşu nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra siz de evde lezzetli turşuları rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Türk mutfağında turşunun önemli bir yeri vardır. Salatalık, acur, biber, taze fasulye, beyaz lahana ve domatesin yanı sıra daha farlı sebzeler kullanılarak da turşu yapılmaktadır. Dışarıdan hazır turşu almak varken neden evde kendim yapmakla uğraşayım derseniz, evde yapılan turşunun daha sağlıklı ve lezzetli olduğunu belirtelim. Ev yapımı turşunun lezzetini test etmek isterseniz bu yazımızda turşu yapımı hakkında pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Turşu Nasıl Yapılır?

İşe ilk olarak turşu nedir? sorusunun cevabı ile başlayalım. Turşu, çeşitli sebzelerin tuz, sirke ve su ile hazırlanan suyun içinde bekletilmesi ile yapılan, hem suyu hem de içindeki sebzeler tüketilen bir çeşittir. Doğru malzemeler uygun oranda kullanıldığı zaman yemeklerin yanında tüketebileceğiniz lezzetli bir turşu elde edebilirsiniz. Daha önceden evde turşu yapmadıysanız turşu yapımında kullanılan malzemeler hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Turşu yapımında salatalık, domates, biber, beyaz lahana, taze fasulye, patlıcan, karnabahar, havuç, mantar, karnabahar, erik, ayva ve armut gibi birçok sebze ve meyve kullanılabilir. Bunların yanı sıra tuz, sirke ve su da kullanılmaktadır. Turşunun çabuk olgunlaşmasını sağlamak için nohut da kullanılır.

Turşu yapmak için en ideal kaplar cam kavanozlardır. Plastik kaplarda turşu yapmak mümkündür fakat cam kavanozlar daha sağlıklı ve hijyenik olduğu için ağzı sıkı kapanan kapaklı cam kavanozları tercih etmelisiniz. Turşu yapımında normal sofra tuzu yerine salamura tuzu ( kaya tuzu ) kullanılmaktadır. Bu şekilde yapacağınız turşu daha lezzetli ve dayanıklı olacaktır.

Turşu Yapmanın Püf Noktaları

  • Turşu yapımında kullanacağınız meyve ve sebzeler taze olmalıdır. Çürük ve pörsümüş sebze ve meyvelerle turşu yapmaya kalkarsanız emeğiniz boşa gidecektir.
  • Turşuyu plastik kaplar yerine ağzı kapaklı cam kavanozlarda yapmanız gerekmektedir.
  • Turşu yaparken kullanacağınız sebze ve meyveleri çok iyi yıkamalısınız. Bu iş için kullanacağınız kavanoz da temiz olmalıdır.
  • Turşu da kullanacağınız tuz oranı son derece önemlidir. Bunun için kullanabileceğiniz ölçü; 1 litre suya yarım su bardağı kaya tuzudur. 5 kiloluk bir kavanozda turşu yapacaksanız bunun için 1-1,5 su bardağı kaya tuzuna ihtiyacınız olacaktır.
  • Turşu yapımında genelde üzüm sirkesi kullanılır fakat mide rahatsızlığınız varsa bunun yerine limon suyu kullanabilirsiniz. Turşu yapımında suyun üçte biri oranında sirke kullanmanız yeterli olacaktır.
  • Turşunun çabuk olgunlaşması için kavanozun dibine ya da aralara 8-10 tane nohut koyabilirsiniz.
  • Turşunun daha aromatik bir tadı olmasını isterseniz sarımsak, küçük acı biberler, maydanoz, dereotu, kişniş, defne yaprağı, tane kara biber gibi malzemeler bu konuda işinize yarayabilir.
  • Turşu malzemelerini kavanoza koyarken ilk olarak doğranmış sebzeleri yerleştirin. Bütün halindeki sebzeleri ise üste koyun. Elinizle bastırarak sebzelerin arada kalmayacak şekilde yerleşmesini sağlayın.
  • Kavanoza sebzeleri güzelce yerleştirdikten sonra hazırladığınız turşu suyunu da en üste çıkana kadar doldurun.
  • Sebzeleri ve salamura suyunu kavanoza doldurduktan sonra kavanozun ağzını sıkı bir şekilde kapatın ve olgunlaşması için beklemeye alın.

Turşu Kaç Günde Olur?

Turşuyu kurduktan sonra akıllara turşu kaç günde olur? sorusu gelecektir. Bu konuda tam olarak bir tarih vermek mümkün olmasa da yaklaşık 2-3 hafta içinde turşu olacaktır. İçindeki sebzelerin renk değişiminden ve sebzelerin yumuşaklığından turşunun olup olmadığını anlamanız mümkün. Turşuyu kurduktan 10 gün kadar sonra kavanozun kapağını açıp içinden bir kaşık yardımı ile biraz turşu alarak kontrol edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle turşu yapmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Siz de sebzelerin taze ve ucuz olduğu dönemlerde bunlardan ihtiyacınız kadar alarak her sebzeyi ayrı ayrı yada karışık olarak turşu yapabilirsiniz. Lezzeti bir salatalık turşusu yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız evde salatalık turşusu nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir