Karışık Turşu Nasıl Yapılır?

Karışık Turşu Nasıl Yapılır

Karışık turşu nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Turşu da tıpkı salata ve yoğurt gibi yemeklerin yanında tüketilen iştah açıcı bir çeşittir. Salatalık, beyaz lahana, yeşil domates, biber, havuç gibi birçok farklı sebze ile turşu yapılmaktadır. Karışık turşu ise iki ya da fazla sebze çeşidi ile yapılmaktadır. Damak tadınıza uygun sebzeler kullanarak yapacağınız karışık turşuyu sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz. Daha önceden evde turşu yapmadıysanız bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Karışık Turşu Nasıl Yapılır?

Karışık turşu içinde farklı sebzeler bulunduğundan oldukça lezzetlidir. Karışık turşu yapımında genelde beyaz lahana, salatalık, acur, biber, yeşil domates ve havuç gibi sebzeler kullanılsa da damak tadınıza uygun başka sebzelerle de karışık turşu yapmanız mümkün. Dışarıdan hazır turşu almak yerine evde kendiniz organik ve sağlıklı bir turşu yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız karışık turşu tarifi bu konuda işinize yarayabilir. Evde turşu yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, turşu nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Yarım kilo havuç
 • Yarım kilo yeşil domates
 • 1 kilo acur
 • 1 küçük boy beyaz lahana
 • 2 diş sarımsak
 • Yarım su bardağı kaya tuzu
 • Yarım su bardağı üzüm sirkesi
 • 1 avuç nohut
 • İçme suyu ya da kaynatılmış çeşme suyu
 • 5 litrelik cam kavanoz
 • Turşunun tuz oranını tespit etmek için 1 tane yumurta

Karışık Turşu Yapılışı

İlk olarak turşunun salamura suyunu hazırlamakla işe başlayın. Bunun için büyük bir cam kavanozun içine yarım su bardağı üzüm sirkesi ve yarım su bardağı kaya tuzu alın. Bunların üzerine kavanozu dolduracak kadar su ilave edin. Tuz eriyinceye kadar güzelce karıştırın. Bu aşamada turşu suyundaki tuz oranının yeterli olup olmadığını anlamak için yumurta testi yapabilirsiniz. Hazırladığınız tuzlu, sirkeli su karışımın içine yumurta koyun. Eğer yumurta suya batmıyorsa tuz oranı yeterli demektir.

Turşu suyunu bu şekilde hazırladıktan sonra sıra sebzeleri hazırlamaya geldi. İlk olarak sebzelerin hepsini güzelce yıkayın. Bu aşamada sebzeleri bütün olarak kullanabileceğiniz gibi bıçakla iri parçalar halin de doğrayabilirsiniz. Turşunun daha çabuk olması için sebzeleri iri parçalar halinde doğramanızı tavsiye ediyoruz. Sebzeleri bütün olarak kullanacaksanız o zaman bunların üzerine bir iğne ile delik açmayı unutmayın.

Cam kavanozun içine 1 avuç nohut, domates, beyaz lahana, havuç ve acuru aralarında boşluk kalmayacak şekilde yerleştirin. Bunların arasına kabuklarını soyduğunuz sarımsakları yerleştirin. Sebzeleri bu şekilde yerleştirdikten sonra kavanozun üzerini su ile boşluk bırakmadan tamamlayın. Cam kavanozun ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın.

Tüm bu aşamalardan sonra serin ve karanlık bir yerde bekletin. Bu şekilde yaklaşık 15 gün içinde turşu hazır olacaktır. Afiyet olsun. Evde karışık turşu yapılışı bu şekilde olup verdiğimiz tarifi uygulayarak siz de lezzetli bir turşu yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir