Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Biber Turşusu Nasıl Yapılır

Biber turşusu nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda konu hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgiler bulabilirsiniz. Sevilen turşu çeşitlerinden birisi olan biber turşusu sulu yemeklerin ve pilavların yanına yakışan bir lezzettir. Evde kendi damak tadınıza uygun acı ya da tatlı biberlerle harika turşular yapabilirsiniz. Daha önceden biber turşusu yapmadıysanız yazımızın devamında vereceğimiz tarifi deneyebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Evde turşu yapmak oldukça kolaydır. Uygun malzemeleri doğru oranda kullanarak sevdikleriniz için sağlıklı ve lezzetli turşular hazırlayabilirsiniz. Yaptığınız yemeklerin yanında kendi hazırladığınız turşuları ikram etmenin zevkini yaşamak isterseniz evde kolaylıkla turşu yapabilirsiniz. En çok tercih edilen turşu çeşitlerinden olan biber turşusunu denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, kolay biber turşusu tarifi ve malzeme listesi bu konuda işinize yarayabilir.

Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilo biber
  • 6 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 1 su bardağı üzüm sirkesi
  • Su
  • 1 litrelik kapaklı cam kavanoz

Biber turşusu yapımında acı ya da tatlı istediğiniz biber çeşidinden kullanabilirsiniz.

Biber Turşusu Yapılışı

Biber turşusu yapımı oldukça kolaydır. Turşu yapacağınız biberler taze ve çürüksüz olmalıdır. Bunun dışında kullanacağınız cam kavanozun temiz olması da önemlidir. Turşu yapmaya başlamadan önce kavanozu güzelce yıkayarak hijyeni sağlayabilirsiniz. Cam kavanoz kapaklı ve kapağı da sıkıca kapanıyor olmalıdır. Turşunun bozulmaması için bu detaylara dikkat etmek gerekiyor. Evde ilk defa turşu kuracaksanız konu hakkında detaylı fikir sahibi olmak için daha önceden paylaştığımız, turşu nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Turşu yapımı için ön hazırlık olarak biberleri güzelce yıkayın ve üzerlerine bıçak ile birkaç tane delik açın. ( Bu şekilde biberler daha çabuk yumuşayacaktır. ) Sarımsakların da kabuğunu soyduktan sonra turşu kurmaya başlayabilirsiniz.

Deldiğiniz biberleri sıkı bir şekilde kavanozun içine doldurun. Aralara da sarımsakları yerleştirin. Kavanoz tamamen dolduktan sonra belirtilen miktarda kaya tuzu ve limon tuzunu da ilave edin. Sonrasında üzüm sirkesini de ekleyin ve geri kalanını su ile tamamlayın. Kavanozu doldurduktan sonra kapağını da hava almayacak şekilde kapatarak bekletin.

Evde biber turşusu yapılışı bu şekilde olup yaklaşık 15 gün içinde ev yapımı biber turşusu kullanıma hazır hale gelecektir. Aynı yöntemi farklı biber çeşitleri ve salatalık ile de uygulayabilirsiniz. Eğer salatalık turşusu yapacaksanız sebzenin erimemesi için limon tuzunu biraz arttırmanız gerekmektedir. Bu yazımızda paylaştığımız kolay biber turşusu tarifi sayesinde siz de evde acı ya da tatlı biber ile lezzetli turşular hazırlayabilirsiniz. 1 günde biber turşusu hazırlamak isterseniz yalancı turşu adı ile bilinen pratik tarifi uygulayabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, pratik biber turşusu tarifi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir