Havuç Nasıl Jülyen Doğranır?

Havuç Nasıl Jülyen Doğranır

Havuç nasıl jülyen doğranır? bunu öğrenerek havucu daha kolay kesebilir ve şık bir sunum yapabilirsiniz. Havuç salatası, haşlaması, kızartması ve turşusu yapılan bir sebzedir. Sebze yemeklerinde de havuç sıkça kullanılır. Havuç genelde halka ve küp şeklinde doğransa da jülyen doğrama şekli de tercih edilebilir. Jülyen doğrama şekli et ve sebzelerde kullanılmaktadır. Daha önceden bu doğrama yöntemini denemediyseniz havuç nasıl jülyen doğranır? bunu yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Havuç Nasıl Jülyen Doğranır?

Jülyen, et ya da sebzelerin parmak şeklinde doğranmasıdır. Jülyen doğradığınız havucu çiğ olarak kullanacaksanız 1 parmak kalınlığında parçalar halinde kesebilirsiniz. Havuç salatası için ise daha ince parçalar halinde kesebilirsiniz. Havuç haşlaması ya da kızartması yapacaksanız o zaman sebzenin kolay pişmesi için orta kalınlıkta kesmeye dikkat etmelisiniz. Evde jülyen havuç doğrama oldukça kolaydır. Bunun için bir tane havuç, kesme tahtası ve sebze bıçağı gereklidir.

Jülyen doğrama yapacağınız zaman kesme tahtasının kaymaması oldukça önemlidir. Bunun için kesme tahtasının altına nemli bir bez koyarak kaymasını önleyebilirsiniz. Büyük havuçlar jülyen kesime daha uygun olduğu için tercihinizi büyük havuçlardan yana kullanmalısınız. Havucu çeşmenin altında güzelce yıkayın ve kabuğunu bıçağın tersi ile kazıyarak soyun. Daha sonra havucu kesme tahtasının üzerine alıp bunun uç ve dip kısımlarını bıçak ile kesin.

Havucu kesme tahtasına uzunlamasına alın ve bıçak ile istediğiniz kalınlıkta dilimler halinde kesin. Daha sonra bu havuç dilimlerinin birkaç tanesini üst üste koyarak bunları çubuk şeklinde doğrayın. Eğer havucu biraz daha kalın çubuklar halinde doğramak isteseniz o zaman dilimleri kesme tahtasına tek tek alarak doğramalısınız.

Havuç ya da diğer sebzeleri jülyen doğrarken bunları kaydırmamak gerekmektedir. Bunun için havuç dilimini kesme tahtasına aldıktan sonra parmaklarınızla üzerine bastırarak sebzeyi kaydırmadan doğramalısınız. Bıçağı üstten alta doğru bastırarak tek hamlede kesmelisiniz. Bu konuda yeterli deneyime sahip değilseniz hızlı doğramaktan kaçınmalısınız. Aksi halde bıçağı kaydırarak kendinizi yaralayabilirsiniz. Bu yazımızda jülyen havuç doğrama konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Evde bu kolay doğrama yöntemini uygulamak isterseniz aşağıda paylaştığımız, jülyen havuç doğrama resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Yemeklik soğanı kolay bir şekilde doğramak isterseniz daha önceden paylaştığımız, yemeklik soğan nasıl doğranır yazımıza göz atabilirsiniz.

Havuç Nasıl Jülyen Doğranır-1
Havuç Nasıl Jülyen Doğranır-1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir