Jülyen Doğrama Nedir

Jülyen doğrama nedir? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Jülyen et ya da sebzelerin ince çubuklar halinde aynı kalınlık ve boylarda doğranmasıdır. Jülyen olarak doğranan sebzeler çiğ ve salaya olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra jülyen olarak doğranan sebzeler haşlanabilir ya da kızartması yapılabilir. Jülyen doğranan etler de sade ya da soslu olarak kızartılabilir. Jülyen doğrama zor gibi görünse de işin püf noktasını bildikten sonra aslında çok kolaydır. Bu yazımızda jülyen doğrama nedir ve nasıl yapılır bu konularda pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Jülyen Doğrama Nedir?

Çeşitli sebze ve etlerin çubuk şeklinde doğranması jülyen olarak adlandırılmaktadır. Jülyen doğrama şeklini genelde et çeşitlerinde görsek de havuç, kabak, biber, salatalık ve pırasa gibi birçok sebze jülyen olarak doğranabilir. Jülyen doğrama yapmak için keskin bir sebze bıçağı ve kesme tahtasına ihtiyaç vardır. Uygun boyutta keskin bir bıçak ile bu konudaki işiniz epey kolaylaşacaktır. Bunların yanı sıra kesme tahtasının kaymaması için altına ıslak bir bez koyulması gerekmektedir. Jülyen doğrama nasıl yapılır? derseniz bu sorunun da cevabını da aşağıda bulabilir

Jülyen Doğrama Nasıl Yapılır?

Et ve sebzeler jülyen olarak doğranabilir. Jülyen doğrama yaparken et ve sebzeler çubuk şeklinde kesilir. Bu çubukların uzunluğu ve kalınlığı da aynı olur. Fakat etin sebzelere göre kalınlığı farklı olmaktadır. Etin jülyen doğranması demek bıçak ile ince şeritler halinde kesilmesi anlamına gelmektedir. Sebzelerin jülyen olarak doğranması ise bıçak ile kibrit ya da çubuk şeklinde doğranması anlamına gelmektedir. Jülyen doğrama yapmak için ilk olarak bir bezi ıslatın ve bunu kesme tahtasını koyacağınız yere yerleştirin. Bu şekilde kesme tahtasının kaymasını önleyebilirsiniz. Doğrama yaparken kesme tahtasının kayması halinde sebzeleri ya da eti istediğiniz şekilde kesmeniz mümkün olmayabilir. Bu nedenle kesme işlemi öncesinde bu önlemi almayı unutmayın.

Jülyen Doğranmış Et
Jülyen Doğranmış Et

Kolay bir şekilde jülyen doğrama yapmak isterseniz jülyen doğrama bıçağı da kullanabilirsiniz. Ağız yapısı sebzeleri ince olarak kesecek şekilde tasarlamış olan bu bıçakları kullanmak oldukça kolaydır. Eğer jülyen doğrama bıçağınız yoksa sebze bıçağı ile de sebzeleri jülyen olarak doğramanız mümkün.

Jülyen Doğrama Bıçağı
Jülyen Doğrama Bıçağı

Sebzeleri jülyen doğramak için ilk olarak bunları güzelce yıkamanız ve bıçak ile uzunlamasına olarak ortadan ikiye kesmeniz gerekiyor. Daha sonra böldüğünüz bu sebzeyi bıçak ile uzunlamasına, ince şeritler halinde keserek jülyen olarak doğrayabilirsiniz. Bu yöntem ile çubuk ve kibrit şekilde kesim yapabilirsiniz. Sebzeleri kibrit boyutunda ince çubuklar halinde doğramak isterseniz önce bunları bıçak ile 1-2 mm. kalınlığında dilimler halinde kesin. Sonrasında ise bunları üst üste koyarak bıçak ile 3-4 cm. uzunluğunda çubuklar halinde kesebilirsiniz.

Jülyen Doğranmış Sebze
Jülyen Doğranmış Sebze
Jülyen Doğranmış Sebze-1
Jülyen Doğranmış Sebze-1

Kuru soğanı jülyen doğramak için ise bunun kabuğunu soyduktan sonra uzunlamasına olarak bıçak ile ortadan ikiye kesin. Yarım soğanın düz tarafını kesme tahtasına koyarak yanlardan bıçak ile ince ince keserek doğrayabilirsiniz. Soğanı piyazlık olarak doğramak için uygulanan bu yöntem de jülyen doğrama şeklidir.

Bu yazımızda et ve sebzeleri jülyen doğrama konusunda pratik bilgiler paylaştık. Bu bilgilerden faydalanarak artık siz de et ve sebzeleri kolay bir şekilde jülyen olarak doğrayabilirsiniz. Sebze sote yaparken sebzeleri jülyen olarak doğrarsanız hem kısa sürede pişerler hem de servis esnasında daha şık görünürler. Havucu kolay bir şekilde jülyen olarak doğramak isterseniz daha önceden paylaştığımız, havuç nasıl jülyen doğranır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir