Havuç Nasıl Doğranır?

Havuç Nasıl Doğranır

Havuç nasıl doğranır? sorusunun cevabını öğrenerek havucu daha güzel bir şekilde keserek yapacağınız salata ve yemekleri daha şık bir şekilde servis yapabilirsiniz. Sevilen sebzelerden birisi olan havuç çiğ olarak tüketilmesinin yanı sıra salata ve yemek yapımında da kullanılmaktadır. Havucu ne şekilde kullanacağınıza bağlı olarak bu sebzeyi doğrama şekliniz değişebilir. Bu yazımızda havuç doğrama şekilleri hakkında pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Havuç Nasıl Doğranır?

Havuç doğrama şekilleri dediğimizde aklımıza halka, küp, kuşbaşı, yarım ay ve jülyen kesim gelmektedir. Mutfağa yeni girmeye başlayanlar bu doğrama şekillerinin isimlerini tam olarak bilmeyebilirler. Havucun vitamini korumak, havuçla yapılacak salata ve yemeklerin lezzetini arttırmak için doğru kesme yönteminin kullanılması gerekmektedir. Havucu pişirecekseniz uygulayacağınız doğrama yöntemi sayesinde yemeğin pişme süresini kısaltabilirsiniz. Merak edenler için aşağıda havuç doğrama şekilleri hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Halka Doğrama

Havuç salatası yapacağınız zaman bunu halka olarak doğrayabilirsiniz. Havuç kızartması yapmak için ve bu sebzeyi başka sebzelerle birlikte sulu yemek yapacağınız zaman bu şekilde doğrayabilirsiniz. Havucu halka şeklinde doğradıktan sonra pişirecekseniz bunu çok kalın olarak doğramamanız gerekiyor. Havucu yıkadıktan sonra iki ucunu bıçak ile kesin ve sebzeyi kesme tahtasına koyarak bıçak ile istediğiniz kalınlıkta doğrayın.

Halka Doğranmış Havuç
Halka Doğranmış Havuç

Küp Doğrama

Havuç doğrama şekillerinden birisi de küp şeklinde kesimdir. Havucu küp küp kesmek için önce sebzeyi bıçak ile kalın çubuklar halinde kesmelisiniz. Daha sonra bu çubukları bıçak ile istediğiniz büyüklükte küpler halinde kesebilirsiniz. Havuç salatası ve sulu sebze yemeği yapılırken küp kesim sıkça uygulanmaktadır.

Küp Doğranmış Havuç
Küp Doğranmış Havuç

Kuşbaşı Doğrama

Kuşbaşı doğrama şekli küp kesimin biraz daha kalın hali olmaktadır. Havucu patates ya da başka sebzelerle pişireceğiniz zaman diğer sebzelerin boyutuna uygun kuşbaşı şekilde doğramanız gerekiyor. Havucu bıçak ile kalın çubuklar şeklinde kestikten sonra bunu rahatlıkla kuşbaşı olarak doğrayabilirsiniz.

Kuşbaşı Doğranmış Havuç
Kuşbaşı Doğranmış Havuç

Yarımay Doğrama

Yarım ay doğranmış havuç salata ve sulu yemeklerde kullanılmaktadır. Havucu yarımay şeklinde doğramak için büyük bir havucu bıçak ile uzunlamasına olarak ikiye bölün. Sonra bunu kesme tahtasına koyarak istediğiniz kalınlıkta kesin.

Yarım Ay Doğranmış Havuç
Yarım Ay Doğranmış Havuç

Jülyen Doğrama

Havucu jülyen olarak doğramak isterseniz ilk önce sebzeyi bıçak ile dilimler halinde kesmelisiniz. Daha sonra kestiğiniz bu havuç dilimlerini eşit boyda çubuklar halinde doğramalısınız. Keseceğiniz çubuğun kalınlığı havucu ne şekilde kullanacağınıza göre değişebilir. Jülyen havuç doğrama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, havuç nasıl jülyen doğranır yazımıza göz atabilirsiniz.

Jülyen Doğranmış Havuç
Jülyen Doğranmış Havuç

Evde havuç doğramak için hangi kesme yöntemini uygularsanız uygulayın ilk olarak havucu çeşmenin altında güzelce yıkamanız gerekmektedir. Havucu yıkadıktan sonra bunun kabuğunu bıçak ile kazıyıp istediğiniz şekilde doğrayabilirsiniz. Havuç doğrarken zorlanmamak için tahta ya da plastik bir kesme tahtası ve keskin bir sebze bıçağı kullanılması gerekmektedir. Havuç doğrarken kesme tahtasının kaymaması için bunun altına ıslak bir bez koyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir