Çay Nasıl Demlenir?

Çay Nasıl Demlenir

Çay nasıl demlenir? diye soru mu olur demeyin. Herkes çay demler fakat her çay aynı lezzete ve deme sahip olmaz. Çay sabah kahvaltılarında, gün içinde ve akşamları sıkça tükettiğimiz bir içecektir. Çay açık ya da koyu olarak içilebilir fakat çayın demli olanı makbuldür. Yapacağınız çayın deminin ve lezzetinin kıvamında olması için ihtiyacınız olan pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Çay Nasıl Demlenir?

Tıpkı kahve gibi çay da sık tükettiğimiz sıcak içeceklerden birisidir. Her mevsim severek tükettiğimiz çay kek, kurabiye ve poğaça gibi hamur işlerinin yanına çok yakışmaktadır. Yaptığınız çayın deminden ya da lezzetinden memnun değilseniz çay demlemenin püf noktalarını aşağıda paylaşıyoruz. Siz de bu bilgilerden faydalanarak kendiniz ve sevdikleriniz için harika bir çay demleyebilirsiniz.

Çay Demlemenin Püf Noktaları

 • Çaydanlığın içi temiz olmalıdır. Kireçli bir çaydanlıkla demleyeceğiniz çaydan istediğiniz sonucu almanız mümkün olmayacaktır.
 • Çay demlemek için temiz su kullanılmalıdır. Bu suyun klorlu veya kireçli olmaması gerektiği için çeşme suyu yerine içme suyu kullanmayı tercih etmelisiniz.
 • Porselen demlikte demlenen çay daha güzel olduğundan metal demlik yerine porselen demlik kullanmalısınız.
 • Demli bir çay yapmak için kaliteli çay kullanmanız gerekmektedir.
 • Çay yapmak için 1 bardak çay için 2 çay kaşığı çay koyabilirsiniz.
 • Çaydanlıktaki su kaynarken demliğin içi boş olmalıdır.
 • Su kaynadıktan sonra demliğe çayı ilave edin. Çay demleyeceğiniz suyu uzun süre kaynatmayın. Uzun süre kaynayan suda oksijen kaybı oluşacağı için çay lezzetli olmayacaktır. Böyle bir sorun yaşamamak için çaydanlıktaki su kaynama noktasına geldiğinde ocağın altını kapatın.
 • Ocağın altını kapattıktan sonra 3 dakika kadar suyun fokurdamasının bitmesi için bekleyin. Bunu yapmayıp doğrudan kaynar suyu çayın üzerine dökerseniz çay haşlanabilir. Bu da çayın lezzetini olumsuz etkileyebilir.
 • Çayın haşlanmasını önlemek için kaynar suyu demliğe dökerken suyu demliğin üzerinde gezdirmek yerine tek bir noktadan dökmelisiniz. Bunu yaparken kaynar suyu demliğe yüksek mesafeden dökerek hem suya tekrar oksijen kazandırabilir hem de haşlanmasını önleyebilirsiniz.
 • Kaynar suyu demlikte 1 parmak kadar boşluk kalacak şekilde doldurun ve çaydanlığın altına tekrar içme suyu doldurun.
 • Demliğe çayı koyduktan sonra bunu çaydanlığın üzerine alın ve kısık ateşte 15 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın.
 • Demlenen çayı bardaklara boşaltarak servis yapabilirsiniz. Demlenen çay 25 dakika boyunca tazeliğini koruyabileceği için bu süre içerisinde tüketmeye dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Çay demlediğiniz çaydanlığı başka bitki çaylarını yapmak için kullanmamalısınız. Aksi halde bitkilerin kokusu çaya geçerek lezzetinin ve kokusunun kötü olmasına neden olabilir.
 • Eğer çay kaç dakikada demlenir? derseniz bu süre kullanılan çaya göre değişebilir. Demli ve lezzetli bir çay yapmak için yaklaşık 20-25 dakika yeterlidir.

Bu yazımızda sizlerle çay demlemenin püf noktaları hakkında pratik bilgiler paylaştık. Her çay demledikten sonra çaydanlığı güzelce yıkamanız gerektiğini unutmayın. Çaydanlığın içini yeterince temizlemezseniz demlikte kalan çay artıkları nedeni ile sonradan demleyeceğiniz çay kötü kokabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için çay bittikten sonra demliği deterjan ile güzelce yıkayarak iyice durulamanız gerekmektedir. Uzun süre kullanılan çay bardaklarında meydana gelen sararmaları gidermek isterseniz daha önceden paylaştığımız, sararan çay bardağı nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir