Evde Tutkal Nasıl Yapılır?

Evde Tutkal Nasıl Yapılır

Evde tutkal nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de acil durumlarda evde rahatlıkla tutkal yapabilirsiniz. Beyaz bir yapıştırıcı türü olan tutkal birçok kendin yap ve hobi çalışmasında kullanılmaktadır. Çocukların el işi çalışmalarında da bu yapıştırıcı kullanılmaktadır. Size ya da çocuğunuza yapıştırıcı lazımsa ve evde yapışkan kalmadıysa kendi tutkalınızı yapmayı deneyebilirsiniz. Evde tutkal yapmak isterseniz bunun için gerekli olan pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evde Tutkal Nasıl Yapılır?

Evde tutkal yapmak için yapıştırma özelliği olan malzemelerde faydalanılabilir. Bu konudaki en etkili malzemeler arasında un, yumurta akı ve su bulunmaktadır. Her evin mutfağında bulunan bu malzemelere ilaveten bazı yardımcı malzemeler de kullanılarak evde tutkal yapılabilir. Doğru malzemeleri uygun oranda kullandığınızda ilk denemenizde bile işinizi görecek bir tutkal hazırlayabilirsiniz. Denemek isteyenler için aşağıda ev yapımı tutkal tarifi ve malzeme listelerini paylaşıyoruz.

Un ve Su ile Nasıl Tutkal Yapılır?

Gerekli Malzemeler

 • 1 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı un

Un ve Su ile Tutkal Yapımı

Belirtilen miktarda un ve suyu bir tencerenin içinde güzelce karıştırın. Bunu yaparken unun topaklanmamasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra orta ateşte karışım koyu bir kıvam alana kadar kaynatın. Tüm bu aşamalardan sonra ev yapımı tutkal kullanıma hazırdır.

Karbonat ile Tutkal Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

 • 1 çay bardağı az yağlı inek sütü
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • Yeteri kadar su

İsterseniz tutkal yapımı için karbonat yerine yarım çay kaşığı kireç de kullanabilirsiniz.

Karbonat ile Tutkal Yapımı

Tutkalı yapmak için ilk olarak sütü bir tencerenin içine alın ve biraz ısıtın. Isınan sütün içine belirtilen miktarda sirke ilave ederek bunları güzelce karıştırın. Bir süre sonra süt kesilemeye başlayacağı için tortuları tencerenin dibine çökmeye başlayacaktır. Tutkal yapımı için bu tortular kullanılacağı için bunları bir süzgeç yardımı ile alın. Bunu suya tutarak sirkesini giderdikten sonra macun kıvamında olan bu tortuyu temiz bir kabın içinde karbonat ile karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı su ile seyrelterek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Tutkalın hepsini kullanmayacaksanız kalanını cam bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

Yumurta Akı ile Tutkal Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane yumurta akı
 • 1 çay bardağı un
 • 1,5 çay bardağı su
 • 1/3 su bardağı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı sirke

Yumurta Akı ile Tutkal Yapımı

Ev tutkalı yapmak için belirtilen miktarda yumurta akı, un ve toz şekeri bir tencerenin içine alın. Bunun üzerine önce 1 bardak su ekleyin ve malzemeleri güzelce karıştırın. Son olarak malzemelerin içine sirkeyi de ekleyerek orta ateşte tutkal koyulaşana kadar kaynatın. Tutkal koyulaştıktan sonra ocağın altını kapatın. Tutkal soğuduktan sonra kullanıma hazırdır. Eğer hepsini kullanmayacaksanız artanını cam bir kavanozda saklayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde tutkal yapımı için işinize yarayabilecek bazı tarifler paylaştık. Siz de evinizdeki malzemelere göre bu tariflerden istediğinizi uygulayarak kısa sürede evde tutkal hazırlayabilirsiniz. Ev yapımı tutkalı cam bir kavanoza koyarsanız uzun süre bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir