Patates Kızartması Kaç Kalori?

Patates Kızartması Kaç Kalori

Patates kızartması kaç kalori? sorusunun cevabı sadece fazla kiloları olanlar için değil sağlıklı beslenmek isteyen herkes için önemlidir. Büyük, küçük hepimizin sevdiği patates kızartmasının yapımı pratik olduğu için sıkça tercih ederiz. Bol yağda kızaran patatesleri yanında ketçap ve mayonez gibi soslarla tüketerek afiyetle yeriz. Biz bunu yaptıkça vücudumuzda oluşan yağ tabakaları artar. Günümüzde sadece yetişkinlerde değil gençlerde ve çocuklarda bile fazla kilo sorunu bulunmaktadır. Patates kızartması lezzetli olsa da sağlıklı bir yemek veya atıştırmalık olmadığı için tüketimi en aza indirmekte fayda var. Patates kızartmasının kaç kalori olduğunu merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Patates Kızartması Kaç Kalori?

Patates kızartması kaç kalori? sorusunun cevabı kızartma yapmak için kullanılan patates miktarına ve bunları kızartmak için uygulanan yönteme göre değişebilir. Patates kızartmasını yağda yapabilir ya da fırında pişirebilirsiniz. Fırında kızaran patatesler yağda pişenlere oranla daha az kalori içereceğinden kızartma yaparken fırınlamayı tercih edebilirsiniz. İster yağda ister fırında kızarmış olsun patatesin yanında ketçap ve mayonez gibi soslar tüketmenin kalori oranını arttıracağını unutmayın. Dışarıdan hazır olarak aldığınız kızarmış patateslerin yapımında genelde aynı yağ kullanıldığı için bunların kalori oranı daha yüksektir. Bu nedenle patates kızartması yemek istediğinizde bunu evde kendiniz yaparak biraz daha az kalori almış olursunuz.

Yağda Patates Kızartması Kaç Kalori?

Çıtır çıtır kızarmış patatesler hepimizin iştahını açar. Akşam ve öğlen yemeklerinde, gün içinde karnımız acıktığında hatta sabah kahvaltılarında bile çoğumuz patates kızartması tüketiriz. Hal böyle olunca da bir süre sonra fazla kilolardan kurtulmanın yollarını aramaya başlarız. Patates kızartması sadece kilo problemine neden olmakla kalmaz, sık tüketilmesi halinde çeşitli sağlık sorunlarına da sebep olabilir. Yağda kızarmış patates kaç kalori? sorusunun cevabına gelecek olursak, 1 tane orta boy patates yağda kızardığında yaklaşık 300 kalori içermektedir. Aynı miktarda kızarmış patatesi dışarıdan hazır olacak almanız halinde bu oran 400 kaloriye kadar çıkabilir. Patates kızartmasını sadece tadımlık olacak şekilde tüketseniz bile 1 avuç kadar patates kızartmasının yaklaşık 47 kalori ve 1 tane dilimlenmiş patatesin kızardığında ortalama 4 kalori içerdiği de aklınızda bulunsun.

Yağda Patates Kızartması
Yağda Patates Kızartması

Fırında Patates Kızartması Kaç Kalori?

Fırında pişirilen yemekler yağda kızartılanlara oranla daha sağlıklı olmaktadır. Patates kızartması yaparken de bunları yağda kızartmak yerine çok az bir yağ ile fırında kızartmayı tercih edebilirsiniz. Böyle bir durumda aklınıza, fırında patates kızartması kaç kalori? sorusu gelecektir. Sizi merakta bırakmadan bu sorunun da cevabını paylaşalım. Fırında kızartılmış 100 gram patates yaklaşık 109 kalori içermektedir.

Fırında Patates Kızartması
Fırında Patates Kızartması

McDonald’s Patates Kızartması Kaç Kalori?

Gençlerin ve çocukların severek tükettiği fast food gıdalardan birisi de hazır patates kızartmasıdır. Çocuğunuz bu tür gıdalara düşkünse, mcdonald’s  patates kızartması kaç kalori? sorusunun cevabını öğrenmek isteyebilirsiniz. Sizi daha fazla merakta bırakmadan McDonald’s patates kızartmasının kalori değerini de paylaşalım. 1 küçük boy patates kızartması 75 gram olup ortalama 210 kalori içermektedir. Orta boy patates kızartması 100 gram olup, 280 kalori civarıdır. Büyük boy patates kızartması 139 gram ve 389 kalori, Jumbo boy patates kızartması ise 164 gram olup, 460 kalori içermektedir. Eğer çocuklarınızı bu tür gıdalardan uzak tutamıyorsanız onlara evde kendiniz patates kızartması yaparak daha az kalori almalarını sağlayabilirsiniz.

Mc Donalds Patates Kızartması
Mc Donalds Patates Kızartması

Bu yazımızda merak edenler için kızarmış patates kaç kalori? sorusunun cevabını paylaştık. Sağlıklı beslenmek ve ideal kilonuzu aşmamak adına bu konuda gereken önlemleri almakta fayda var. Hiç patates kızartması yapmadan olmaz ama bu konuda aşırıya kaçmamanız ve patates kızartmasını yağda yapsanız bile yanında ketçap ve mayonez gibi soslar tüketmemeniz gerektiğini unutmayın. Sağlıklı beslenmek için patatesi kızartmak yerine haşlanmış olarak tüketmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, patates nasıl haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir