Evde Reçel Nasıl Yapılır?

Evde Reçel Nasıl Yapılır

Evde reçel nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu konuda ihtiyacınız olan pratik bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Rengarenk reçeller sabah kahvaltılarımızın olmazsa olmazları arasındadır. Reçel yapımında gül, çilek, ayva, kayısı ve şeftali gibi meyvelerin yanı sıra patlıcan, bal kabağı ve daha birçok sebze de kullanılmaktadır. Evde reçel yapmak biraz zor ve zahmetli gibi görünse de organik ürünler daha sağlıklı ve lezzetli olduğu için siz de bu kahvaltılık ürünü kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Daha önceden evde reçel yapmadıysanız yazımızda paylaşacağımız püf noktaları bu konuda işinize yarayabilir.

Makale İçeriğinde Neler Var

Evde Reçel Nasıl Yapılır?

Evde reçel yapmak için sadece meyve değil damak tadınıza uygun sebzeler de kullanabilirsiniz. Reçel yapımında hangi malzemeler kullanılır derseniz; su, toz şeker, limon suyu bir de uygun miktarda meyve ya da sebze kullanılmaktadır. Kayısı, şeftali, elma, mandalina, ayva böğürtlen, portakal, üzüm, karpuz, çilek, erik, kiraz ve vişne gibi meyveler reçel yapımında sıkça kullanılmaktadır. Reçel yapımında bal kabağı, yeşil domates gibi farklı malzemeler kullanılarak yapılan reçel çeşitleri de bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için aşağıda, reçel yapmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Reçel Yapmanın Püf Noktaları

 • Reçel yapımında kullanacağınız meye ve sebzeler taze olmalıdır. Bu nedenle reçel yapmak için kullanacağınız meye ya da sebzenin taze olduğu dönemi tercih etmelisiniz.
 • Kullanacağınız meyve ve sebzeler pörsümüş, ezik ya da çürük olmamalıdır.
 • Reçel için klorsuz ve kireçsiz bir su kullanmak da oldukça önemlidir.
 • Yapacağınız reçeli uzun süre şekerlenmeden ve bozulmadan muhafaza etmek için reçel kaynadıktan sonra içine limon tuzu veya limon suyu ilave etmelisiniz.
 • Reçeli kaynatırken içine karanfil ya da çubuk tarçın ekleyerek hoş bir aromaya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Elma, ayva ve armut gibi meyvelerle reçel yapacağınız zaman içine bunların çekirdeklerinden birkaç tane eklerseniz reçel daha parlak bir görünümde olacaktır.
 • Reçel yapımına başlamadan önce meyve ve sebzeleri güzelce yıkadıktan sonra sularını süzün. Küçük taneli meyveleri bütün olarak daha büyük meyveleri ise bıçak ile çok küçük olmayacak şekilde keserek kullanabilirsiniz.
 • Reçel yapımında temiz bir tahta kaşık kullanmanız gerektiğini unutmayın.
 • Tencerenin içinde kaynayan malzemenin dibinin tutmaması için ara ara karıştırın ve yüzeyde oluşan köpükleri de tahta kaşık yardımı ile alın. Köpükleri almaktaki amaç reçelin daha berrak görünmesini sağlamaktır.
 • Reçel yapımında kullanılacak toz şeker oranı oldukça önemlidir. Şeker az olursa reçel gereğinden daha sulu bir kıvamda olur. Eğer şeker oranı gereğinden fazla olursa o zaman da çok koyu kıvamlı bir reçel olacaktır.
 • Reçelin şeker oranını ayarlarken zorlanıyorsanız, çok tatlı meyvelerde meyve ile eşit miktarda şeker kullanabilirsiniz. Az tatlı olan meyvelerde meyvenin 1,5 katı kadar toz şeker yeterli olacaktır. Reçel yapımında ekşi meyve kullanıyorsanız o zaman şeker oranı meyvenin 2 katı olabilir.
 • Ocağın altını kapatmadan önce reçelin kıvamını kontrol ederek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Reçelden 1 kaşık alıp bunu cam bir tabağa koyun. Tabağı hafifçe yan tuttuğunuzda reçel akıyor ve dağılıyorsa birkaç dakika daha kaynatmanız gerekiyor demektir. Eğer reçel dağılmayıp olduğu gibi kalıyorsa ocağın altını kapatma zamanı gelmiştir.
 • İlk kez evde reçel yapacak olanlar, reçel kaç dakikada kaynar? diye merak edebilirler. Bu konuda kesin bir süre vermek yanlış olur. Kullanılacak olan sebze ve meyvenin çeşidine göre bu süre farklılık gösterebilir. Bu konuda bir yanlış yapmamak için uyguladığınız tarifteki süreyi dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.
 • Yaptığınız reçeli ağzı kapaklı cam bir kavanoza koymalısınız. Kavanozun temiz olması reçelin uzun süre güvenle muhafaza edilmesi için oldukça önemlidir.

Bu yazımızda ev yapımı reçel hazırlamanın püf noktaları hakkında pratik bilgiler paylaştık. Yaptığınız reçeli kavanoza koyduktan sonra kapağını sıkıca kapatın ve kavanozu ters çevirerek bir gün bu şekilde bekletin. Ertesi gün kavanozu düz çevirerek serin ve kuru bir yere kaldırın. Doğru ve uygun oranda malzeme ile hazırladığınız reçeli uygun şartlarda muhafaza ederseniz 1 yıl bozulmadan güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Evde güzel bir reçel yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, gül reçeli nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir