Portakal Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Portakal Dondurucuda Nasıl Saklanır

Portakal dondurucuda nasıl saklanır? bunu öğrenerek siz de yaz için derin dondurucuda portakal muhafaza edebilirsiniz. Kış aylarının sevilen meyvelerinden birisi olan portakal yazın da limonata yapımı için kullanılmaktadır. Günümüzde her mevsim portakal bulmak mümkün olsa da en güzeli portakalı mevsiminde alarak derin dondurucuya koymaktır. Daha önceden derin dondurucuya bu meyveyi koymadıysanız konu hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Portakal Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuda portakal saklamak isterseniz bunun için portakalı mevsiminde fiyatı ucuz iken almalısınız. Dondurucuya kaldıracağınız portakallar ezik ya da çürük olmamalı. Aksi halde dondurucuya kaldırdığınız çürük portakallar yüzünden diğer sağlam olanlar da çürüyeceği için emeğiniz boşa gidecektir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. İnce kabuklu ve yumuşak portakallar diğerlerine oranla daha sulu olduğu için tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz. Portakalları pazardan alıp eve geldikten sonra bunları dondurucuya koymak için size bahsedeceğimiz pratik yöntemi uygulayabilirsiniz.

İlk olarak portakalları güzelce yıkayarak üzerlerindeki toz ve ilaç kalıntılarını giderin. Daha sonra bir bıçak yardımı ile portakalların alt ve üst taraflarından biraz kesin. Portakalları kesme tahtasına alarak bıçak ile ortadan ikiye kesin. Daha sonra bu parçaları da ikiye keserek her portakalı dört parçaya ayırın. Derin dondurucuda muhafaza etmek istediğiniz portakalları tek kullanımlık porsiyonlara ayırın ve bunları bir buzdolabı poşetine koyarak, hava almayacak şekilde ağzını kapatarak dondurucuya koyabilirsiniz.

Portakalları derin dondurucuya koyacağınız zaman isterseniz bunları halka halka doğrayabilir ya da daha küçük parçalar halinde de kesebilirsiniz. Yazın sıcakta ferahlamak için buz gibi limonata yapmak isterseniz derin dondurucuya kıştan portakal ve limon koyabilirsiniz. 1 tane portakal ve 1 tane limonu yıkadıktan sonra bunları bıçak ile iri kuşbaşı ya da halka şeklinde doğrayarak buzdolabı poşetine koyarak derin dondurucuya kaldırabilirsiniz. Bu şekilde yazın limonata yapmak için portakal ve limon hazır olacaktır.

Portakal Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

İlk defa derin dondurucuya portakal kaldıracaksanız, portakal dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edebilirsiniz. Portakalı uygun olarak doğradıktan sonra hava almayacak şekilde poşetlerseniz 8-10 ay güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bu yazımızda paylaştığımız pratik bilgiler sayesinde artık siz de kışın portakalı dondurucuya koyarak yazın harika limonatalar yapabilirsiniz. Sevilen meyvelerden birisi olan elmayı derin dondurucuda muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, elma dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir