Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır

Kabak tatlısı nasıl yapılır diye merak edenler için bu yazımızda sorunun cevabını açıklıyoruz. Kabak tatlısı farklı görünümü ve lezzeti ile kışın sıkça tercih edilen bir tatlı çeşididir. Geleneksel tatlı çeşitlerimizden olan bu lezzeti daha önceden evde yapmadıysanız yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz. Az malzeme ile lezzetli ve hafif bir tatlı yapmak isterseniz pazardan bal kabağı alarak evde bu tatlıyı kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Sevdikleriniz için güzel bir tatlı yapmak isterseniz lezzet sırrını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kabak bir sebze olmasına rağmen bununla çok güzel bir tatlı yapmak mümkündür. Tek yapmanız gereken pazardan ihtiyacınız kadar kabak almak ve bunu evde uygun yöntemi kullanarak pişirmek. Kabak tatlısının lezzeti diğer tatlılardan farklı olduğu gibi yapımı da biraz değişiktir. Toz şeker ile yapılan bu tatlıda şerbet kullanılmamaktadır. Daha doğrusu kabağın kendi suyu tatlının şerbetini oluşturmaktadır. Kabak tatlısı yapmanı püf noktasını bunu temizleyip doğradıktan sonra üzerine toz şeker dökerek bir gece bekletmektir. Bu şekilde kabaklar suyunu bırakacak, şeker ile karışan bu su tatlının şerbetini oluşturacaktır. Bundan sonrasında ise  size kabak tatlısını fırında ya da ocakta pişirmek kalmaktadır. Bu güzel lezzetle tanışmak isteyenler için aşağıda , kolay kabak tatlısı tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 kilo bal kabağı
  • 1,5 su bardağı toz şeker

Dilimlenen bal kabakları bekletildiğinde suyunu bırakacağı için tatlıyı yaparken ayrıca su kullanmaya gerek yoktur. Fazla şekerli tatlılardan hoşlanmıyorsanız toz şeker oranını biraz azaltabilirsiniz. Bu malzeme listesi ile 4 kişilik tatlı çıkmaktadır. Kişi sayısı fazla ise malzeme oranını uygun miktarda arttırabilirsiniz.

Kabak Tatlısı Yapımı

Kabak Tatlısı
Kabak Tatlısı

Kabağı bütün ya da yarım olarak aldıysanız ilk olarak bunu bıçak yardımı ile ince dilimler halinde kesin. Çekirdeklerini çıkardığınız kabak dilimlerinin kabuğunu soyduktan sonra bunları iri kuşbaşı yada dilim halinde doğrayın. Bu aşamada kabakları çok kalın ya da ince doğramamaya dikkat etmelisiniz. Kalın doğrarsanız pişmesi zor olacağı gibi ince dilimlemeniz halinde de pişirirken eriyip dağılabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için kabağı orta kalınlıkta dilimleyin.

Dilimlediğiniz kabakları yayvan bir tepsinin içine sıralayın ve toz şekeri her yerine gelecek şekilde üzerine dökün. Kabağı bu şekilde bir gece beklettikten sonra ertesi gün tatlıyı pişirebilirsiniz. Eğer tatlıyı aynı gün yapmak isterseniz üzerine toz şekeri döktükten sonra en az 2-3 saat bekletin.

Bekleme süresinin sonunda suyunu salan kabakları orta ateşte yumuşayana kadar pişirin. Tatlının şerbetinin koyulaşması için ocakta kaynamaya başladıktan sonra kapağı açık olarak pişirin. Kabak tatlısı kaç dakikada pişer? diye merak ediyorsanız bu sorunun da cevabını paylaşalım. Bu süre kabağın dilimlenme şekline göre farklılık gösterebilir. Bal kabağını orta kalınlıkta dilimler ve ocağı orta ateşe ayarlarsanız bu süre yaklaşık 20 ile 25 dakika arasında değişebilir. Ocağın altını kapattıktan sonra biraz ılıması için bekletip tatlıyı servis edebilirsiniz. Kabak tatlısını üzerine dövülmüş ceviz serperek servis ederek lezzetini arttırabilirsiniz. Kabak tatlısı yaparken işinizi kolaylaştırmak için aşağıda, kabak tatlısı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Bu video için KadınHanem YouTube kanalına teşekkür ederiz.

https://www.youtube.com/watch?v=RXpyQp9pC2E

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir