Patates Nasıl Doğranır

Patates nasıl doğranır? sorusunun cevabını öğrenmek mutfakta işinizi daha kolay hale getirebilir. Patates haşlama, kızartma, kavurma ve sulu yemek olarak pişirilen bir sebzedir. Patatesi soymak ve doğramak için doğru yöntem uygulandığında hem zamandan tasarruf edilir hem de yemekler daha güzel ve lezzetli olur. Mutfağa yeni girmeye başlayanlar için bu yazımızda patates doğrama yöntemleri ve bunların uygulanışı hakkında pratik bilgiler paylaşıyoruz. Yapacağınız yemeğin lezzeti kadar görünümü de sizin için önemli ise patates doğrama şekilleri hakkındaki bilgileri öğrenebilir ya da uyguladığınız yöntemleri bir kez daha gözden geçirebilirsiniz.

Patates Nasıl Doğranır?

Patatesi nasıl pişireceğinize bağlı olarak farklı doğrama yöntemleri bulunmaktadır. Patates kızartması yapacaksanız bu sebzeyi çubuk ya da halka şeklinde doğramanız gerekmektedir. Patates yemeği yapacağınız zaman iri küpler halinde doğramalı eğer bunu kavuracaksanız küçük küpler kesmelisiniz. Fırında patates pişireceğiniz zaman bunları elma dilimi şeklinde kesmeli, evde patates cipsi yapacaksanız o zaman daha ince halkalar şeklinde doğramalısınız. Patates doğrarken uygun şekilde kestiğinizde yemeği daha kısa sürede pişirmeniz mümkün. Patatesleri soyarken bu konuda işinizi kolaylaştıracak püf noktalarını öğrenmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, patates nasıl soyulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Kızartmalık Patates Nasıl Doğranır?

Patates kızartması en sık yapılan yemek çeşitlerinden birisidir. Kızartmanın kolay pişmesi için patatesin doğru bir şekilde kesilmesi gerekmektedir. İlk olarak kızartacağınız patatesleri güzelce yıkayın ve kabuklarını ince bir şekilde soyun. Kızartmalık patatesleri halka ya da çubuk şeklinde kesebileceğiniz gibi klasik kızartmalık şekilde de doğrayabilirsiniz. Bunun için patatesi kesme tahtasına alarak yarım parmak kalınlığında halkalar şeklinde kesin. Daha sonra bu halkaları bıçak ile orta kalınlıkta şeritler halinde kesin. Patatesleri kalın doğrarsanız pişmeleri zor olur eğer çok ince doğrarsanız bu sefer de kızgın yağa atılınca yanabilirler. Bu tür sorunlar yaşamamak için patatesleri orta kalınlıkta dilimlemeye dikkat etmelisiniz.

Kızartmalık Patates Nasıl Doğranır
Kızartmalık Patates Nasıl Doğranır

Yemeklik Patates Nasıl Doğranır?

Patatesin sulu yemeğini yapacaksanız bu sebzeyi iri kuş başı şeklinde doğrayabilirsiniz. Patatesleri yıkayıp kabuklarını doyduktan sonra bunları kesme tahtasına alın. Bıçak yardımı ile ikiye kesin ve sonrasında bunları dikey olarak tekrar ortadan ikiye kesin. Bundan sonrasında ise kalın çubuklar halindeki patatesleri iri kuşbaşı şeklinde doğrayın. Yemeklik olarak doğradığınız patateslerin pişme süresinin uzamaması için bunları çok büyük olarak kesmemelisiniz. Küçük olarak keserseniz yemek kaynarken patatesler dağılabileceği için orta büyüklükte parçalar kesmeniz gerekmektedir.

Yemeklik Patates Nasıl Doğranır
Yemeklik Patates Nasıl Doğranır

Kavurmalık Patates Nasıl Doğranır?

Patates kavurması yapmak için bu sebzeyi küp küp kesmek gerekmektedir. Bunu yapmak için patatesleri güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Daha sonra kesme tahtasına alarak yatay tutarak orta kalınlıkta halka şeklinde doğrayın. Bu halkaları da çubuk şeklinde kestikten sonra bıçak ile küçük küpler halinde doğrayın.

Kavurmalık Patates Nasıl Doğranır
Kavurmalık Patates Nasıl Doğranır

Patates Nasıl Halka Doğranır?

Patatesi halka olarak doğramak isterseniz bunun kabuğunu soyduktan sonra kesme tahtasına yatay olarak yerleştirin. Daha sonra bıçak ile dikkatli bir şekilde baştan sonra kadar ince halkalar şeklinde kesin.

Patates Nasıl Halka Doğranır
Patates Nasıl Halka Doğranır

Patates Nasıl Elma Dilim Doğranır?

Fırında patates yapmak isterseniz bu sebzeyi elma dilimi şeklinde doğramanız gerekmektedir. Kullanacağınız patatesleri yıkadıktan sonra kabuklarını soyarak ya da kabuklu olarak kullanabilirsiniz. Patatesleri kesme tahtasına alın ve dikey olarak tutarak bıçak ile kesin. Daha sonra bunları biraz kalın şeritler halinde doğrayın.

Patates Nasıl Elma Dilim Doğranır
Patates Nasıl Elma Dilim Doğranır

Patates Cips için Nasıl Doğranır?

Evde patates cipsi yapmak isteyenler, patates cips için nasıl doğranır? diye merak edebilirler. İlk olarak cips yapacağınız patateslerin kabuğunu soyun ve bunları güzelce yıkayın. Sonrasında patatesleri ince yuvarlaklar halinde doğramanız gerekiyor. Bu aşama çok önemlidir. Eğer patatesleri kalın olarak doğrarsanız bunlar cips değil sadece patates kızartması olacaktır. Bu nedenle patatesleri, patates soyacağı ya da rendenin büyük tarafı ile çok ince halkalar şeklinde doğrayın. Buradan sonrasında patatesleri yağda kızartabilir ya da fırınlayabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı.

Patates Cips için Nasıl Doğranır
Patates Cips için Nasıl Doğranır

Bu yazımızda patates doğrama yöntemleri hakkında işinize yarayacak pratik bilgiler paylaştık. Artık siz de yapacağınız yemek çeşidine göre patatesi uygun şekilde doğrayarak hem lezzetli hem de güzel görünen yemekler yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir