1 Dilim Baklava Kaç Kalori?

1 Dilim Baklava Kaç Kalori

1 dilim baklava kaç kalori? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Geleneksel bayram tatlılarından birisi olan baklava içerdiği kalori nedeni ile kilo vermeye çalışanların gözünü korkutmaktadır. Şerbetli tatlıların diğer tatlı çeşitlerine göre fazla kalori içerdiğini hepimiz bilmekteyiz. Kalori değerleri sadece diyet yapanlar için değil sağlıklı beslenmek isteyen herkes için önemlidir. Sağlıklı beslenmek ve ideal kilonuzu korumak istiyorsanız 1 dilim baklava kaç kalori bunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1 Dilim Baklava Kaç Kalori?

Baklava, ince yufkaların arasına ceviz ve antep fıstığı gibi malzemeler koyulup fırında pişirildikten sonra üzerine şerbet dökülerek yapılan bir tatlıdır. 1 dilim baklavanın kaç kalori olduğu baklava şerbetindeki şeker oranına, baklava yapımında kullanılan iç harcının çeşidine ve miktarına göre değişir. Bunun yanı sıra baklava dilimin büyüklüğüne göre de kalori oranının değişebileceği unutulmamalıdır. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra 1 dilim baklavanın yaklaşık 100 gram geldiğini hesaba katarsak kalori değerinin 250 olduğunu söyleyebiliriz. 1 porsiyon baklava 2 dilim olup yaklaşık 100 gram gelmektedir. Bu hesaba göre 1 porsiyon baklava 500 kalori içermektedir. Şimdi baklava çeşitlerine göre kalori değerlerine bir göz atalım.

1 Dilim Cevizli Baklava Kaç Kalori?

Bayramlarda en sık yapılan şerbetli tatlıların başında cevizli baklava gelmektedir. Peki 1 dilim cevizli baklava yediğinizde kaç kalori aldığınızı biliyor musunuz? Sizi merakta bırakmadan hemen bu sorunun cevabını paylaşalım. 1 dilim cevizli baklava ortalama 100 kaloridir. 1 porsiyon cevizli baklava yaklaşık olarak 160 gram olup bu da 456 kalori demektir. 100 gram cevizli baklavanın ise yaklaşık olarak 285 kalori içerdiğini söyleyebiliriz.

1 Dilim Fıstıklı Baklava Kaç Kalori?

Antep fıstığı ile yapılan baklava lezzeti kadar içerdiği kalori ile de dikkat çekmektedir. 1 porsiyon fıstıklı baklava yaklaşık 296 kaloridir. 1 porsiyon değil de 1 dilim fıstıklı baklava yemek isterseniz yaklaşık 35 gram olan fıstıklı baklava diliminin 115 kalori olduğunu bilmelisiniz. 100 gram fıstıklı baklava 329 kalori içermektedir. 1 dilim fıstıklı havuç dilim baklava ise yaklaşık 100 gram olup bu da ortalama 329 kalori demektir.

1 Dilim Ev Baklavası Kaç Kalori?

Baklavayı evde kendiniz yapıyorsanız, 1 dilim ev baklavası kaç kalori? bunu merak edebilirsiniz. 1 porsiyon ev baklavası 90 gram olup yaklaşık 280 kalori içermektedir. Ev baklavasının 1 dilimi 35 gram olup yaklaşık 109 kaloridir. 100 gram ev baklavası ise ortalama 311 kalori civarıdır.

1 Dilim Kuru Baklava Kaç Kalori?

Kuru baklava şerbetsiz olduğu için diğer çeşitlere oranla daha az kalori içermektedir. 2 dilim olan 1 porsiyon ev baklavası yaklaşık 240, 1 dilimi ise 120 kaloridir.

Bu yazımızda merak edenler için baklava kaç kalori? sorusunun cevabını paylaştık. Bu kalori değerlerini dikkate alarak siz de baklava yerken aşırıya kaçmamaya dikkat edebilirsiniz. Canınız tatlı yemek istediği zaman daha sağlıklı ve z kalori içeren sütlü ve meyveli tatlıları tercih edebilirsiniz. Köfte seviyorsanız ve bunun kalori değerini öğrenmek istiyorsanız daha önceden paylaştığımız, 1 tane köfte kaç kalori yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir