Havludan Oyuncak Ayıcık Yapımı Dikişsiz

Havludan Oyuncak Ayıcık Yapımı Dikişsiz

Havludan oyuncak ayıcık yapımı dikişsiz yapılan bir kendin yap çalışması olduğu için isteyen herkes evde rahatlıkla bu uygulamayı yapabilir. Küçük çocuklar ayı, tavşan, kedi ve köpek figürlü oyuncaklar oynamaktan hoşlanırlar. El becerisine güvenen anneler evde örgü ya da dikiş tekniklerini kullanarak çocuklarına oyuncak yapmaktadır. Bu yazımızda örgü örmeyi ve dikiş dikmeyi bilmeyen annelerin de kolaylıkla yapabileceği bir çalışmadan bahsetmek istiyoruz. Oyuncak yapımında katlama tekniği kullanıldığı için yaparken zorlanmayacağınızı düşünüyoruz. Evde havludan sevimli bir ayıcık yapmak isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve konu hakkındaki detayları aşağıda paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Havludan Oyuncak Ayıcık Yapımı Dikişsiz

Son dönemlerde evde havludan oyuncak yapımı oldukça yaygındır. Havlu yumuşak ve hijyenik bir malzeme olması bakımından çocuklara oyuncak yapmak için oldukça idealdir. Siz de çocuğunuzun sevdiği renkte bir havlu temin ederek onun için sevimli bir ayıcık yapabilirsiniz. Size bahsedeceğimiz katlama tekniğini dikkatli bir şekilde uygularsanız ilk denemenizde bile başarılı olabilirsiniz. Listede verilen malzemelerden de anlaşılacağı gibi bu uygulama sayesinde ucuz malzemeler kullanarak çocuğunuza güzel bir oyuncak yapmanız mümkün.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte bir havlu
 • 3 tane ince lastik
 • Ayının boynuna takmak için ince bir kurdele
 • Oynar göz ya da boncuk

Uygulamayı yaparken katlama tekniği uygulanacağı için ince bir havlu kullanmanız gerekmektedir.

Havludan Oyuncak Ayı Nasıl Yapılır?

Havlu ve lastikler hazır ise oyuncak ayı yapımına başlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamak.

 • İlk olarak havluyu düz bir zemine güzelce serin.
 • Daha sonra bir kenarından ortasına kadar rulo şeklinde sarın. Güzel bir oyuncak ayı yapabilmek için bu rulonun gevşememesi gerekiyor. Bunun için rulonun üzerine ağır bir cisim koyun.
 • Diğer parçayı da kenarından ortasına kadar rulo olarak sarın.
 • Tam ortada birleşen bu iki ruloyu elinizle tutarak sıkıştırdıktan sonra tek tarafından bir kere burun.
 • Burduğunuz kısmı diğer düz olan kısmın üzerine doğru katlayın. ( Katlamayı tam ortadan yapmamanız gerekiyor. ) Altta kalan iki rulo oyuncak ayının bacakları olacağı için katlama yaparken bunu göz önünde bulundurmalısınız.
 • Sonraki aşamada ayıcığın başı için kıvırdığınız yerdeki ruloları hafifçe iki yana ayırarak ortada yüz gibi düz bir alan oluşturun.
 • Ayıcığın başını yapmak için bir lastik geçirerek sabitleyin.
 • Elinizle kollarına ve yüzüne şekil verdikten sonra kulakları da şekillendirerek buralara da ince lastikler takın.
Havludan Oyuncak Ayıcık Yapımı Dikişsiz-1
Havludan Oyuncak Ayıcık Yapımı Dikişsiz-1

Tüm bu aşamalarda sonra dikişsiz ve yapıştırıcısız oyuncak ayı yapımı tamamdır. Boynuna bir kurdele bağladıktan sonra oynar gözleri yapıştırarak son dokunuşu yapabilirsiniz. Ayıcığın gözlerini düğme ile de yapmanız mümkün. Eğer çocuğunuz küçük ise oynar göz ya da düğmeleri çıkararak yutabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için ayıcığın gözlerini dikiş ile yapabilirsiniz. Evde bu eğlenceli kendin yap çalışmasını evde denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız havludan oyuncak ayı yapımı videolu anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Bu güzel çalışmayı bizlerle paylaşan KadınHanem YouTube kanalına teşekkür ederiz. Çocuğunuz için kolay bir şekilde örgü tavşan oyuncak yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, şişle örgü tavşan yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir