Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır

Ayva tatlısı nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden birisi de ayva tatlısıdır. Üzerinde kaymak ile birlikte ikram edilen bu lezzetli tatlıya kimse kolay kolay hayır diyemez. Ayva tatlısı meyve ile yapıldığı için diğer şerbetli tatlılara oranla daha hafif olmaktadır. Yemek sonrası için ideal tatlı çeşitlerinden birisidir. Evde kolay meyveli tatlı yapmak isterseniz tercihinizi ayva tatlısından yana kullanabilirsiniz. Ayva tatlısı yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve tatlının yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

Ayva tatlısı güzel lezzeti ve hoş görünümünün yanı sıra hafif olması nedeni ile de sıkça tercih edilir. Ayvanın şeker ve su ile kaynatılması ile yapılan tatlı ocakta ya da fırında pişirilebilir. Üzerine kaymak koyularak servis edilen bu tatlı hamurdan yapılan şerbetli tatlılara göre daha sağlıklıdır. Kolay yapılan bir tatlı olduğu için istediğiniz her zaman rahatlıkla yapabilirsiniz. Yemek sonrası misafirlerinize hafif bir tatlı ikram etmek isterseniz özel yemek davetlerinizin menüsüne ayva tatlısını da ilave edebilirsiniz. Sevdikleriniz için bu güzel tatlıyı yapmak isterseniz aşağıda gıda boyasız ayva tatlısı tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz. Ayva tatlısı yapımında renk vermek için bir miktar gıda boyası da kullanılmaktadır. Sizlerle paylaşacağımız tarifte gıda boyası kullanılmıyor bunun yerine ayva çekirdekleri de tatlının yapıldığı tencereye alınarak renk vermesi sağlanıyor.

Gerekli Malzemeler

  • 4 tane ayva
  • 4 kahve fincanı toz şeker
  • 8 kahve fincanı su
  • 5 tane karanfil
  • 1 tane çubuk tarçın

Serviste kullanmak için kaymak.

Ayva Tatlısı Yapımı

Tatlı yapacağınız ayvaların kararmaması için bunları limonlu suyun içine koymanız gerekmektedir. Bunun için bir kabın içine su koyun ve içine yarım limonun suyunu sıkın. Ayvaların kabuklarını soyun ve bunları bıçak ile ortadan ikiye kesin. Daha sonra ortalarını oyarak çekirdeklerini çıkarın. Ayvaların içinden çıkan bu çekirdekleri daha sonra kullanacağınız için bunları atmayın ve bir kenara ayırın. Kabuğunu soyup temizlediğiniz ayvaları limonlu suyun içine alın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından ayva tatlısı yapımına geçebilirsiniz.

Limonlu suyun içinden çıkardığınız ayvaları geniş bir tencerenin içine sıralayın. Ayvaların her birinin üzerine 1 tane ayva çekirdeği ve yarım çay fincanı toz şeker koyun. Kalan ayva çekirdeklerini ve karanfilleri çubuk tarçın ile birlikte tencerenin içine yerleştirin. 8 kahve fincanı suyu da tencerenin içine ilave ettikten sonra tencereyi ocağa alın ve orta ateşte kaynatmaya başlayın.

Malzemeler kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve kapağı kapalı olarak ayvalar yumuşayana kadar pişirin. Bu süre yaklaşık 45 dakikayı bulacaktır. Ayvalar yumuşadıktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Evde ayva tatlısı yapımı bu şekilde olup, ayvalar soğuduktan sonra bunları üzerine kaymak koyarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Meyveli tatlılardan hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız, elma tatlısı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir