Evde Pul Biber Nasıl Yapılır?

Evde Pul Biber Nasıl Yapılır

Evde pul biber nasıl yapılır? bunu öğrenerek bu baharatı dışarıdan almak yerine kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Pul biber başta çorba olmak üzere birçok yemeğin yapımında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra acılı meze yapımında da kullanılan bir baharat çeşididir. Pul biber acı ya da tatlı olabilir bu konudaki tercih damak tadına bağlıdır. Pul biber seviyorsanız bunu dışarıdan almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle evde pul biber yapımı hakkında pratik bilgiler paylaşıyoruz. Pazardan ya da manavdan taze kırmızı biber alarak evde bunları kurutarak organik pul biber yaparak yemek ve mezelerinize harika lezzetler katabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Evde Pul Biber Nasıl Yapılır?

Evde pul biber yapmak için kullanacağınız biber çeşidi pul biberin acı ya da tatlı olmasına göre değişebilir. Acı pul biber yapmak için cin biberi olarak adlandırılan kırmızı süs biberler kullanılmaktadır. Eğer tatlı pul biber yapmak isterseniz kapya biber olarak bilinen büyük ve etli olan kırmızı biberlerden kullanılması gerekmektedir. İster acı ister tatlı pul biber yapın her ikisi için de aynı yöntem uygulanmaktadır. Evde pul biber yapmak için çürük ve ezik olmayan kırmızı biberleri tercih etmelisiniz. Evde bu baharatı yapmak için havanın en sıcak ve sebzelerin en taze olduğu zaman olan ağustos ayını tercih edebilirsiniz. Pazardan ihtiyacınız kadar kırmızı biber aldıktan sonra uygun yöntemi uygulayarak bunları evde kurutarak organik pul biber yapabilirsiniz.

Evde Pul Biber Yapımı

Evde pul biber yapmak için bunları kurutmak ve sonrasında mutfak robotundan geçirmek gerekmektedir. Mutfak robotunda çektiğiniz biberleri 10 dakika kadar fırında tutup, soğumasını bekledikten sonra içine kaya tuzu ve zeytinyağı ilave ederek karıştırın. Son olarak 1 gün boyunca açıkta bırakarak havalandırdıktan sonra ev yapımı pul biberi ağzı kapaklı cam kavanozda güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Daha önceden evde pul biber yapmadıysanız bu konuda işinizi kolaylaştırmak için evde pul biber yapmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Evde pul biber yapmak için 1 kilo kırmızı biber, 2 yemek kaşığı kaya tuzu ve 2 yemek kaşığı da zeytinyağı gerekmektedir. Biberleri yıkadıktan sonra kurutun. Küçük kırmızı süs biberi kullanacaksanız bunların çekirdeklerini çıkarmanıza gerek yoktur. Pul biberi etli kapya biberi ile yapacaksanız bunları yıkayıp kuruttuktan sonra çekirdeklerini çıkarmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz yer nemli bir iklime sahip değilse biberleri açık havada kurutabilirsiniz. Biber kurutmak için ihtiyacınız olan malzemeler; biber, bıçak, yorgan iğnesi ve yorgan ipidir. Bunun dışında başka bir şey gerekmemektedir. İlk olarak biberlerin sap kısmını bıçak ile kesin, bunları ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın. Sonrasında İğne yardımı ile biberleri ipe geçirin. Biberleri geçirdiğiniz ipi gölge ve hafif rüzgarlı bir yere asın. Havanın sıcaklığına göre ortalama bir hafta ile 10 gün arasında kurutma işlemi tamamlanacaktır. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, biber nasıl kurutulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Bulunduğunuz yerin iklimi biberleri açık havada kurutmaya uygun değilse o zaman fırında kurutma yöntemini uygulayabilirsiniz. Bunun için biberleri yıkayıp kuruttuktan sonra bunları önceden ısıttığınız fırında 70 derece ısıda kuruyana kadar bekletin. Güneşte ya da fırında kurutulan biberleri yukarıda yazdığımız şekilde mutfak robotundan geçirdikten sonra 10 dakika kadar fırınlayın. Fırından çıkardıktan sonra soğuması için bekletin. Soğuyan pul bibere kaya tuzu ve zeytinyağı ilave ederek güzelce karıştırın ve 1 gün açıkta bekleterek havalandırın.

Evde pul biber yapımı bu şekilde olup, isterseniz kapya biber ve kırmızı süs biberi bir arada kullanabilirsiniz. Bu şekilde orta acılıkta bir pul biber elde etmek mümkündür. İki çeşit kullanarak pul biber yapacaksanız bunların kuruma süreleri farklı olacağı için ayrı ayrı kuruttuktan sonra karıştırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir