Evde Kekik Nasıl Kurutulur?

Evde Kekik Nasıl Kurutulur

Evde kekik nasıl kurutulur? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Kekik hem baharat hem de çay olarak kullanılan bir bitkidir. Et yemeklerinin vazgeçilmezi olan bu baharatı dışarıdan satın almak yerine isterseniz evde kendiniz de kurutabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken taze kekik temin etmek ve bunu uygun koşullarda kurutmak. İlk kez kekik kurutacak olanlar bu konudaki pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirler. Yazdan alacağınız taze kekiği kurutarak yemeklerinize lezzet katacak ve çay olarak tüketebileceğiniz kuru kekiği kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Evde Kekik Nasıl Kurutulur?

Günümüzde birçok kişi organik gıdalar kullanmaya özen göstermekte. Evde salça yapan, biber ve patlıcan kurutan hatta baharat yapan kişi sayısı oldukça fazladır. Evde baharat yapmak denince ilk akla gelen kuru nane olmaktadır. Kekik de tıpkı nane gibi evde kurutulabilen bir bitkidir. Kurutma şekli de nane ile aynı olduğu için evde nane kurutanlar bu konuda zorlanmayacaklardır. İlk kez kekik kurutmayı deneyecek olanlara işin püf noktalarını da biz verelim.

İlk olarak taze kekik alarak işe başlamalısınız. Aldığınız kekiği tozlardan arındırmak için bol su ile yıkamalı ve sonrasında suyunu süzerek kağıt havlu üzerinde bir süre kuruması için bekletmelisiniz. Taze kekiği yıkadıktan sonra kurulamazsanız böyle bir durumda yaprakları kararacaktır. İşte bu yüzden yıkadığınız kekikleri kurutmayı ihmal etmeyin.

Taze kekikleri yıkadıktan ve temizledikten sonra güneş görmeyen bir ortamda temiz bez üzerine koyarak kurumaya bırakın. Taze kekikleri bezin üzerine üst üste gelmeyecekleri şekilde ve aralarında biraz boşluk kalacak şekilde koymanız gerekmektedir. Kekikleri kuruturken arada bir alt üst çevirerek hepsinin eşit şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz. Hava şartlarına bağlı olarak kekiğin kuruması 4 ile 14 gün sürebilir.

Kuruyan kekiklerin yapraklarını saplarından ayırın ve elinizle ufalayın. Kuru kekiğin daha ince olmasını isterseniz o zaman kahve değirmeninde çekebilirsiniz. Evde kekik kurutmak yukarıda verdiğimiz püf noktalarını uyguladığınızda oldukça kolaydır. Kuruttuğunuz kekiği güvenli bir şekilde muhafaza etmek için ağzı kapaklı cam bir kavanoza koyarak güneş görmeyen serin ve kuru bir ortamda saklamalısınız.

Bu yazımızda evde baharat yapmak isteyenler için kekik kurutmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Bu pratik bilgileri uygulayarak siz de yaz aylarında taze kekik alarak bunu kolay bir şekilde kurutabilirsiniz. Evde nane kurutmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, taze nane nasıl kurutulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir