Evde Baharat Nasıl Yapılır?

Evde Baharat Nasıl Yapılır

Evde baharat nasıl yapılır? bunu öğrenerek siz de ihtiyacınız olan bazı baharatları kendiniz yapabilirsiniz. Evde yapılan baharatlar organik ve hesaplı olacağı için dışarıdan alınanlara oranla daha avantajlıdır. Organik gıda tüketmeye özen gösterenler evde salça yapmakta ve biber, patlıcan, kabak gibi sebzeleri kurutmaktadır. Pratik bilgiler kategorimizde bu tür konular hakkında bilgi bulabilirsiniz. Evde organik gıda yapmak hoşunuza gidiyorsa baharatlarınızı da kendiniz yapabilirsiniz. Evde baharat yapımı için ihtiyacınız olan bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evde Baharat Nasıl Yapılır?

Evde baharat yapımı için bazı bitkileri kurutmak ve sonrasında da öğütmek gerekmektedir. Evde baharat yapımı denince ilk aklımıza gelen kuru nane yapımı olsa da bunun yanı sıra evde pudra şekeri yapabilir, kekik ve pul biber gibi baharatları da hazırlayabilirsiniz. Baharat yapmak için kullanacağınız bitkilerin çürük olmaması önemlidir. Aksi halde çürük olanlar nedeni ile sağlam olanlar da çürüyecektir. Bitkileri doğrudan güneş altında kurutmanız onların kararmasına neden olabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için bitkileri gölge ve hafif rüzgar alan bir yerde kurutmanız gerekmektedir. Yaptığınız baharatları güvenli bir şekilde muhafaza etmek için bunları ağzı kapaklı bir cam kavanoza koyarak serin ve rutubetsiz bir ortamda muhafaza etmelisiniz.

Evde Nane Nasıl Kurutulur?

Evde nane kurutmak için uygulanan farklı yöntemler olsa da en kolay olanı güneşte kurutma yöntemidir. Sebzeleri güneşte kuruttuğunuz gibi taze naneyi de aynı şekilde güneşte kurutmanız mümkün. Bu şekilde nane hiçbir işlem görmeden doğal yollarla kurutulduğu için daha sağlıklı olmaktadır.

Evde kuru nane hazırlamak isterseniz ilk olarak ihtiyacınız kadar taze nane almalısınız. Daha sonra bu naneleri suyun altında güzelce yıkayarak temizlemelisiniz. Yıkadığınız naneleri bir süre süzgeçte bekleterek suyunun süzülmesini sağlayın. Daha sonra bir bıçak yardımı ile nanelerin sapını kesin ve bu arada çürük yapraklar varsa bunları da mutlaka alın. Aksi halde bu çürük olan naneler diğer sağlamların da çürümesine neden olabilir.
Taze naneleri bu şekilde temizledikten sonra bunları temiz bir bezin üzerine aralarında biraz boşluk bırakarak yayın. İsterseniz bunları kağıt havlu yaydığınız bir tepsinin içinde de kurutabilirsiniz. Naneleri doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Bunları gölge ve hafif rüzgar alan bir yerde bekleterek emniyetli bir şekilde kurumalarını sağlayabilirsiniz.

Taze naneler kuruduktan sonra bunlar doğrudan kullanılacağı için kurutma esnasında tozlanmamaları için bunların üzerine ince bir bez örtebilirsiniz. Bu şekilde nanelerin rengi değişip hepsi tıkır tıkır olana kadar bekletin. Naneler kuruduktan sonra bunları elinizle ovalayarak kolay bir şekilde ufalayabilirsiniz.
Tüm bu aşamalardan sonra kuru nane kullanıma hazırdır. Bunu temiz bir baharat kabına koyarak muhafaza edebilirsiniz.

Evde Kekik Nasıl Kurutulur?

Kekik de tıpkı nane gibi evde kurutulabilen bir bitkidir. Kurutma şekli de nane ile aynı olduğu için evde nane kurutanlar bu konuda zorlanmayacaklardır. İlk kez kekik kurutmayı deneyecek olanlara işin püf noktalarını da biz verelim.

İlk olarak taze kekik alarak işe başlamalısınız. Aldığınız kekiği tozlardan arındırmak için bol su ile yıkamalı ve sonrasında suyunu süzerek kağıt havlu üzerinde bir süre kuruması için bekletmelisiniz. Taze kekiği yıkadıktan sonra kurulamazsanız böyle bir durumda yaprakları kararacaktır. İşte bu yüzden yıkadığınız kekikleri kurutmayı ihmal etmeyin.

Taze kekikleri yıkadıktan ve temizledikten sonra güneş görmeyen bir ortamda temiz bez üzerine koyarak kurumaya bırakın. Taze kekikleri bezin üzerine üst üste gelmeyecekleri şekilde ve aralarında biraz boşluk kalacak şekilde koymanız gerekmektedir. Kekikleri kuruturken arada bir alt üst çevirerek hepsinin eşit şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz. Hava şartlarına bağlı olarak kekiğin kuruması 4 ile 14 gün sürebilir.
Kuruyan kekiklerin yapraklarını saplarından ayırın ve elinizle ufalayın. Kuru kekiğin daha ince olmasını isterseniz o zaman kahve değirmeninde çekebilirsiniz.

Evde Pul Biber Nasıl Yapılır?

Evde pul biber yapmak için kullanacağınız biber çeşidi pul biberin acı ya da tatlı olmasına göre değişebilir. Acı pul biber yapmak için cin biberi olarak adlandırılan kırmızı süs biberler kullanılmaktadır. Eğer tatlı pul biber yapmak isterseniz kapya biber olarak bilinen büyük ve etli olan kırmızı biberlerden kullanılması gerekmektedir. İster acı ister tatlı pul biber yapın her ikisi için de aynı yöntem uygulanmaktadır. Evde pul biber yapmak için çürük ve ezik olmayan kırmızı biberleri tercih etmelisiniz. Evde bu baharatı yapmak için havanın en sıcak ve sebzelerin en taze olduğu zaman olan ağustos ayını tercih edebilirsiniz. Pazardan ihtiyacınız kadar kırmızı biber aldıktan sonra uygun yöntemi uygulayarak bunları evde kurutarak organik pul biber yapabilirsiniz.

Evde pul biber yapmak için 1 kilo kırmızı biber, 2 yemek kaşığı kaya tuzu ve 2 yemek kaşığı da zeytinyağı gerekmektedir. Biberleri yıkadıktan sonra kurutun. Küçük kırmızı süs biberi kullanacaksanız bunların çekirdeklerini çıkarmanıza gerek yoktur. Pul biberi etli kapya biberi ile yapacaksanız bunları yıkayıp kuruttuktan sonra çekirdeklerini çıkarmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz yer nemli bir iklime sahip değilse biberleri açık havada kurutabilirsiniz. Biber kurutmak için ihtiyacınız olan malzemeler; biber, bıçak, yorgan iğnesi ve yorgan ipidir. Bunun dışında başka bir şey gerekmemektedir. İlk olarak biberlerin sap kısmını bıçak ile kesin, bunları ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın. Sonrasında İğne yardımı ile biberleri ipe geçirin. Biberleri geçirdiğiniz ipi gölge ve hafif rüzgarlı bir yere asın. Havanın sıcaklığına göre ortalama bir hafta ile 10 gün arasında kurutma işlemi tamamlanmaktadır.

Bulunduğunuz yerin iklimi biberleri açık havada kurutmaya uygun değilse o zaman fırında kurutma yöntemini uygulayabilirsiniz. Bunun için biberleri yıkayıp kuruttuktan sonra bunları önceden ısıttığınız fırında 70 derece ısıda kuruyana kadar bekletin. Güneşte ya da fırında kurutulan biberleri yukarıda yazdığımız şekilde mutfak robotundan geçirdikten sonra 10 dakika kadar fırınlayın. Fırından çıkardıktan sonra soğuması için bekletin. Soğuyan pul bibere kaya tuzu ve zeytinyağı ilave ederek güzelce karıştırın ve 1 gün açıkta bekleterek havalandırın. Yaptığınız pul biberi cam kavanoza koyarak, serin ve rutubetsiz bir ortamda muhafaza edebilirsiniz.

Evde Pudra Şekeri Nasıl Yapılır?

Evde pudra şekeri yapımı oldukça kolaydır. Pudra şekeri, şekerin ezilerek toz haline getirilmiş halidir. Evde pudra şekeri yapmak isterseniz toz şeker ve nişasta kullanmanız gerekmektedir. Nişasta olarak mısır ya da buğday nişastasından istediğinizi kullanabilirsiniz. Pudra şekeri yapmak için toz şeker ve mısır nişastasının toz haline gelmesi gerekmektedir. Toz şeker ve mısır nişastasını ezmek için mutfak robotu kullanabilirsiniz. Malzemeleri aynı anda mutfak robotuna koyarsanız bunları toz haline getirmeniz zor olabilir. Bu nedenle ilk olarak toz şekeri mutfak robotuna alın ve toz haline getirdikten sonra mısır nişastasını da içine ekleyerek bir süre daha karıştırın.

1 su bardağı toz şeker ve 1 yemek kaşığı mısır nişastası veya buğday nişastası kullanarak evde pudra şekeri yapabilirsiniz.Bu listede verilen ölçüden yaklaşık 1,5 su bardağı kadar pudra şekeri çıkmaktadır. Size ne kadar pudra şekeri gerekiyorsa kullanacağınız toz şeker ve nişasta oranını buna göre hesaplayabilirsiniz.

Pudra şekeri yapmak için malzemelerin mutfak robotundan geçirilerek toz haline getirilmesi gerekmektedir. Bunun için ilk olarak belirtilen miktarda toz şekeri mutfak robotuna alın ve toz haline gelene kadar karıştırın. Yaklaşık 5 dakika içinde toz şeker toz haline gelecektir. Sonrasında toz haline gelen şekerin üzerine mısır nişastasını da ekleyin ve 1 dakika daha karıştırın. Tüm bu aşamalardan sonra ev yapımı pudra şekeri kullanıma hazırdır. Pudra şekerini hemen kullanmayacaksanız ağzı kapaklı cam bir kavanoza koyarak, nem ve ışıktan uzak bir ortamda muhafaza edebilirsiniz

Bu yazımızda evde baharat yapmak isteyenlerin uygulayabileceği bazı yöntemlerden bahsettik. Siz de evde kuru nane, kekik ya da pul biber gibi baharatlardan yapmak isterseniz bu bilgilerden faydalanabilirsiniz. Yapacağınız pasta ve kurabiyelerde kullanmak için de pudra şekeri yapabilirsiniz. Evde kolay bir şekilde galeta unu yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, galeta unu nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir