Pet Şişe Kapağı ile Çiçek Nasıl Yapılır?

Pet Şişe Kapağı ile Çiçek Nasıl Yapılır

Pet şişe kapağı ile çiçek nasıl yapılır? bunu öğrenerek evde çok güzel yapay çiçekler tasarlayabilirsiniz. Dekorasyonda yapay çiçek kullanımı oldukça yaygındır. Evde yapay çiçek yapmak için kumaş, keçe, eva ve renkli kağıtlar kullanılmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz uygulamada çiçek yapmak için plastik şişe kapakları kullanılmış. Su ve içeceklerin plastik şişeleri gibi bunların kapakları da farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Renkli olan bu kapakların üzerindeki yazılar silindikten sonra orijinal halleri ile ya da üzerlerine süs boncuk ve küçük taşlar yapıştırılıp süslenerek bunlarla çok güzel dekoratif süsler yapılmaktadır. Pet şişe kapağı ile çiçek yapmak için gerekli olan malzemeler ve uygulamanın videolu anlatımı aşağıda verilmiştir.

Makale İçeriğinde Neler Var

Pet Şişe Kapağı ile Çiçek Nasıl Yapılır?

Evde yapay çiçek yapımı için kullanılabilecek en ideal malzemelerden birisi de plastik şişe kapaklarıdır. Kendinden renkli olan bu kapakları ayrıca boyamanıza gerek kalmadan çiçek yapmanız mümkün. Bu kapaklara çiçek şekli vermek için falçata ile keserek şekil vermeniz gerekmektedir. Sonrasında yaptığınız çiçeklere ahşap çubuklardan sap yaparak bunları bir vazoya koyabilirsiniz. Daha şık bir tasarım oluşturmak isterseniz şişe kapaklarının ortasına küçük parlak bir taş ya da boncuk yapıştırabilirsiniz. Evinizin salon ya da oturma odasında vazoya koymak için yapay çiçeğe ihtiyacınız varsa işe ile olarak listede verilen malzemeleri temin etmekle başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz sayıda pet şişe kapağı
  • Çiçek sapı için ahşap çubuk
  • Çubuklara sarmak için ip
  • Falçata
  • Silikon tabancası

Bunların yanı sıra pet şişe kapaklarındaki yazıları çıkarmak için aseton ve pamuk da gerekmektedir.

Pet Şişe Kapağı ile Çiçek Yapımı

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce pamuğa biraz aseton dökün ve bununla kapakların üzerindeki yazıları silerek çıkarın. Tüm kapaklardaki yazıları sildikten sonra pet şişe kapağı ile çiçek yapmaya başlayabilirsiniz.

  • Şişe kapağını içi size bakacak şekilde güzelce yerleştirin ve sonrasında kapağın kenarlarına falçata ile eşit aralıklarda kesikler yapın.
  • Sonraki aşamada kestiğiniz yerlerden parmağınızla bastırarak parçaları dışa doğru dikkatli bir şekilde açtırın. Çiçeği bu şekilde yaptıktan sonra sıra geldi çiçeğin sapını yapmaya.
  • Ahşap çubuğa yapıştırıcı sürün ve üzerine ip dolayın.
  • Sapı da bu şekilde yaptıktan sonra çiçeğin arka tarafına yapıştırıcı sürerek sapı buraya tutturarak sabitleyin.
  • Tüm bu aşamalardan sonra pet şişe kapağı ile çiçek yapımı tamamdır.

Bu şekilde istediğiniz sayıda yapay çiçek tasarlayarak bunları bir vazonun içine koyabilirsiniz. Farklı renkte kapaklar kullanarak rengarenk çiçekler yapmanız mümkün. Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde plastik şişelerin kapaklarını da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, pet şişe kapağı ile çiçek yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Evde böyle kolay kendin yap çalışmaları denemekten hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız, süngerden sünger bob yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir