Patates Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Patates Dondurucuda Nasıl Saklanır

Patates dondurucuda nasıl saklanır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Patates haşlaması, kızartması ve sulu yemeği yapılan bir sebzedir. Aynı zamanda hamur işlerinde iç harcı olarak da kullanılmaktadır. Patates her mevsim bulunan bir sebze olduğu için fazlaca alıp saklamaya gerek yoktur. Yine de kızartma ya da yemek yaparken kolaylık olması için el altında hazır soyulup doğranmış patates olması iyi olabilir. Patatesi derin dondurucuda muhafaza etmek isterseniz bunun için uygulayabileceğiniz yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Patates Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Dondurucuda patates saklamak isterseniz bunun için dikkatli bir ön hazırlık yapmalısınız. Dondurucuda kızartmalık, yemeklik ya da iç harcı olarak patates muhafaza edebilirsiniz. Patatesleri dondurucuya koymadan önce bunları yıkamalı, kabuklarını soyduktan bunları kağıt havlu ile kurulamanız gerekmektedir. Dondurucuya kaldıracağınız patatesleri tek kullanımlık porsiyonlara ayırmalı ve sonrasında buzdolabı poşetlerine koymalısınız. Poşetlerin havasını aldıktan sonra bunların ağzını kapatarak derin dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Dondurucuda Kızartmalık Patates Nasıl Saklanır?

Dondurucuda kızartmalık patates saklamak isterseniz bunun için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. İlk olarak patatesleri yıkayın ve bıçak ile kabuklarını soyun. Patatesleri kesme tahtasına alarak kızartmalık olarak doğrayın. Bir kabın içine soğuk su ve sirke koyun ve doğradığınız patatesleri bu suyun içinde bekletin. Sonrasında patateslerin suyunu süzün ve bir kağıt havlu yardımı ile güzelce kurulayın. Kuruttuğunuz patatesleri tek kullanımlık porsiyonlara ayırın ve bunları buzdolabı poşetine koyun. Poşetin havasını aldıktan sonra ağzını kapatarak dondurucuya kaldırabilirsiniz.

İsterseniz patatesleri sirkeli suda bekletmek yerine biraz yağ ve tuz ile karıştırarak da buzdolabı poşetine koyabilirsiniz. İsterseniz kızartmalık patatesleri dondurucuya koymadan önce çok az unlayabilirsiniz. Bu yöntemlerden istediğinizi uygulayarak patatesi dondurucuda kızartmalık olarak muhafaza edebilirsiniz.

Dondurucuda Yemeklik Patates Nasıl Saklanır?

Dondurucuya yemeklik olarak patates koymak isterseniz ilk olarak patatesleri yıkayın ve soyun. Daha sonra kesme tahtasına alarak yemeklik olarak doğrayın. Doğradığınız patatesleri kağıt havlu ile kuruladıktan sonra bunları tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz.

Dondurucuda İç Harcı İçin Patates Nasıl Saklanır?

Patates hamur işlerinde iç harcı olarak da kullanılmaktadır. Patatesli börek ya da poğaça yapmak için hazırda iç harcı bulundurmak isterseniz patatesleri çiğ ya da haşlanmış olarak rendeleyin. Sonrasında rendelenmiş patatesleri tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetine koyun.

Daha önceden derin dondurucuda patates muhafaza etmeyenler, patates dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edebilirler. Derin dondurucuya uygun koşullarda koyulan patatesi 10-12 ay boyunca güvenli bir şekilde muhafaza etmek mümkündür. Derin dondurucuda pırasa muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, pırasa dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir