Enginar Dondurucuda Nasıl Saklanır
Mutfak,  Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Enginar Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Enginar dondurucuda nasıl saklanır? bunu öğrenerek her mevsim bu sağlıklı sebzeyi pişirebilirsiniz. Enginar nisan, mayıs, haziran ve temmuz aylarında bulunan bir sebzedir. Özellikle haziran ve temmuz ayı bu sebzenin bol ve ucuz olduğu bir zaman dilimidir. Bu dönemi iyi değerlendirerek pazardan ihtiyacınız kadar enginar alarak bunları sonradan tüketmek için derin dondurucuya koyabilirsiniz. Dondurucuda enginar nasıl muhafaza edilir bunu bilmiyorsanız yazımızın devamında sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Enginar Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Enginarı dondurucuya olduğu gibi yaprakları ile koyabilir ya da yapraklarını temizleyerek enginar kalbi olarak saklayabilirsiniz. Enginarları yaprakları ile birlikte muhafaza etmek isterseniz sebzeyi temizledikten sonra başka bir işlem uygulamadan dondurucuya koyabilirsiniz. Enginar kalbi için ise bu sebzeyi temizleyip, şokladıktan sonra dondurucuya kaldırabilirsiniz. Enginarı ne şekilde kullanacağınıza göre bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Hangi yöntemi uygulayacak olursanız olun dondurucuya koyacağınız enginarların taze ve kararmamış olmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Enginar Yapraklı Olarak Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Enginar dolması seviyorsanız bu sebzeyi yaprakları ile beraber dondurucuda saklamak isteyebilirsiniz. Dondurucuda enginar saklamak için enginarları bol su ile yıkayın. Daha sonra dıştaki sert yapraklarını bıçak yardımı ile çıkarın ve ortasında bulunan tüylü kısmı da temizleyin. Bir kabın içine soğuk su doldurun ve içine 1 tane limon suyu sıkarak temizlediğiniz enginarları kararmamaları için bu suyu içinde bekletin. Enginarların tamamını temizledikten sonra bunları limonlu suyun içinden çıkarın ve kağıt havlu üzerine alarak kurutun. Son olarak enginarları tek kullanımlık porsiyonlara ayırın ve bunları tek sıra halinde buzdolabı poşetine yerleştirin. Buzdolabı poşetinin içindeki havayı aldıktan sonra ağzını sıkı bir şekilde kapatarak enginarları derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Enginar Kalbi Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Dondurucuda enginar kalbi muhafaza etmek isterseniz bunun için enginarları temizledikten sonra şoklamanız gerekmektedir. Enginarları bol su ile yıkadıktan sonra dış yapraklarını bıçak ile kesin. Ortadaki tüylü kısmı da temizledikten sonra şoklama yöntemini uygulamaya başlayabilirsiniz. Geniş bir tencereye su doldurun ve ocakta kaynamaya bırakın. Başka bir tencereye de buzlu su doldurun. Tenceredeki su kaynadıktan sonra enginarları kaynar suyun içine alın ve 3 dakika kaynatın. Sonrasında enginarları delikli bir kepçe yardımı ile kaynar suyun içinden alarak buzlu suya koyun. Buzlu sudan çıkardığınız enginarları kuruladıktan sonra bunları tek kullanımlık porsiyonlara bölün ve tek sıra halinde buzdolabı poşetine yerleştirin. Poşetin içindeki havayı iyice aldıktan sonra ağzını kapatarak şoklanan enginarları derin dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Bu yazımızda derin dondurucuda enginar saklamak için uygulayabileceğiniz yöntemler hakkında bilgiler paylaştık. Bu yöntemi ilk kez uygulayacak olanlar, enginar dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edebilirler. Yazımızda anlattığımız gibi dondurmak için çürüksüz ve taze enginar seçer ve bunları uygun şekilde temizledikten sonra hava almayacak şekilde poşetlerseniz enginarı 12 ay güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucuda pırasa muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, pırasa dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: