Buğday Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Buğday Dondurucuda Nasıl Saklanır

Buğday dondurucuda nasıl saklanır? bunu öğrenerek bu gıdayı uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Buğday yemek, çorba ve salata yapımının yanı sıra bazı tatlılarda da kullanılan bir bakliyattır. Diğer bakliyatlara oranla daha az kullanıldığı için böceklenmemesi için özenli bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Eğer mutfağınız nemli ve sıcak ise böyle bir durumda en güvenilir yöntem buğdayı derin dondurucuya koymaktır. Buğdayı dondurucuda saklamak için ihtiyacınız olan pratik bilgiler aşağıda verilmiştir.

Buğday Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Buğdayı dışarıda muhafaza edecekseniz bunu cam bir kavanozda nem ve güneşten uzak, serin bir ortamda saklamanız gerekmektedir. Eğer dışarıda bakliyatın bozulacağından endişe ediyorsanız bunu dondurucuya koyabilirsiniz. Sebze ve meyveleri saklamak için en güvenilir yöntem olan dondurucu, buğday için de uygundur. Buğdayı derin dondurucuya koymadan önce bunu haşladığınız için yemek ya da çorba yapacağınız zaman buğdayı haşlamakla vakit kaybetmeden hemen yemeği yapmanız mümkün. Buğdayı derin dondurucuya koymadan önce yapmanız gereken bir ön hazırlık aşaması bulunmaktadır.

İlk olarak buğdayı ayıklayın ve bir gece önceden su dolu kaba koyun. Ertesi gün suyunu süzün ve geniş bir tencerenin içine alarak üzerini geçecek kadar su ilave edin. Buğdayı 30 dakika kadar kaynatarak yumuşamasını sağlayın. Ocağın altını söndürün ve bir süzgece alarak suyunu süzün. Haşlanmış buğdayları bir süre soğuması için bekletin.

Derin dondurucuda buğday saklamak için buzdolabı poşeti kullanırsanız bu konuda işiniz kolaylaşacaktır. Soğuyan buğdayları tek kullanımlık porsiyonlar halinde ayırın. Daha sonra bunları buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin içindeki havayı aldıktan sonra ağızlarını sıkı bir şekilde kapatın. Derin dondurucuda kuru fasulye muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, kuru fasulye dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Buzdolabı poşetlerinin üzerine tarihi yazdıktan sonra bunları derin dondurucuya koyabilirsiniz. Buğday dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edenler olabilir. Haşladığınız buğdayı buzdolabı poşetine anlattığımız şekilde koyarsanız ve poşetin ağzını da hava almayacak şekilde kapatırsanız buğdayı 12 ay boyunca bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Bu yazımızda buğday derin dondurucuda nasıl saklanır bunu anlattık. Bu pratik yöntem sayesinde ihtiyacınız olduğu zaman dondurucudan buğdayı çıkararak çorba ve yemek yapmak için kullanabilirsiniz. Dondurucudan çıkardığınız buğdayı çözdürmeden doğrudan kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir