Salatalık Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Salatalık Dondurucuda Nasıl Saklanır

Salatalık dondurucuda nasıl saklanır? bunu merak ediyorsanız sorunun cevabını yazımızda paylaşıyoruz. Salatalık sevilen bir sebzedir. Bu sebze domates ile birlikte sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Salatalık aynı zamanda cacık yapımında da kullanılmaktadır. Salatalık turşu olarak da sevilen bir sebzedir. Günümüzde her mevsim salatalık bulmak mümkündür fakat bu sebze yaz mevsiminde daha taze ve ucuzdur. Yaz aylarında salatalık alarak bunu kışın yapacağınız cacıklarda kullanmak üzere derin dondurucuya koyabilirsiniz. Bu yazımızda derin dondurucuda salatalık saklamak için uygulayabileceğiniz pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Salatalık Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuda salatalık saklamak isterseniz bunları doğramanız ya da rendelemeniz gerekmektedir. Salatalık dondurucuya bütün olarak koyulmaz. Mevsiminde ihtiyacınız kadar salatalık alıp ön hazırlık aşamasının ardından bunları derin dondurucuya koyabilirsiniz. İlk olarak salatalıkları çeşmenin altında güzelce yıkayarak bunları ilaç ve toz kalıntılarından arındırın. Daha sonra kabuklarını güzelce soyun.

Kabuklarını soyduğunuz salatalıkları kesme tahtasına alarak bunları bıçak yardımı ile küçük küpler halinde doğrayın. Eğer cacık yapımında rendelenmiş salatalık kullanıyorsanız o zaman bunları yıkayıp, kabuklarını soyduktan sonra rendeleyebilirsiniz. Salatalıkları küp küp doğradıktan ya da rendeledikten sonra bunları tek kullanımlık porsiyonlara ayırın. Eğer salatalıkları rendelenmiş olarak muhafaza edecekseniz bunları rendeden geçirdikten sonra sularını süzmeyi ihmal etmeyin. Rendelenmiş salatalıkların suyunu elinizle hafifçe sıkarak suyunu aldıktan sonra buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz.

Dondurucuya koyacağınız salatalıkların hava almayacak şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bunun için buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz. Doğranmış ya da rendelenmiş salatalıkları tek kullanımlık olarak buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin içindeki havayı iyice aldıktan sonra bunların ağzını sıkıca kapatın. Sonrasında poşetlerin üzerine tarihi yazın ve bunları derin dondurucuya yerleştirin.

Derin dondurucuya ilk kez salatalık koyacaksanız, salatalık dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edebilirsiniz. Yukarıda anlattığımız şekilde salatalıkları hava almayacak şekilde poşetlerseniz 12 ay boyunca derin dondurucuda güvenli bir şekilde muhafaza etmeniz mümkün. Bu yazımızda sizlerle dondurucuda salatalık saklamak için uygulayabileceğiniz yöntemi paylaştık. Artık siz de yazın taze ve ucuz salatalık alarak bunu kışın yapacağınız cacıklarda kullanmak üzere derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Dondurucuda havuç muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, havuç dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir