Kolay Örgü Kitap Ayracı Yapımı

Kolay Örgü Kitap Ayracı Yapımı

Kolay örgü kitap ayracı yapımı tığ ile yapılan kolay bir kendin yap çalışması olarak ilginizi çekebilir. Günümüzde evde yapılan kitap ayraçları çok popülerdir. Keçe, eva ve karton gibi malzemeler kullanılarak yapılan çok güzel ayraç modelleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra örgü örmeyi bilenler de tığ ya da şiş ile kitap ayracı örmekteler. Kendiniz ya da sevdikleriniz için evde güzel bir kitap ayracı tasarlamak isterseniz kolay örgü kitap ayracı yapımı çalışmasını deneyebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kolay Örgü Kitap Ayracı Yapımı

Tığ ile yapılan örgü kitap ayraçları şık görünümleri ile dikkat çekmektedir. Tığ ile küçük bir motif örüldükten sonra buna istediğiniz uzunlukla zincir çekin. Diğer ucuna da minik bir motif ya da püskül yaparak harika bir tasarıma imza atabilirsiniz. Elinizde artık ip parçaları varsa bunları çiçekli kitap ayracı yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Evde tığ ile örgü kitap ayracı yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın videolu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz. Keçe ya da eva kullanarak kitap ayracı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız, kolay kalpli kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • İstediğiniz renkte ip
 • İpin kalınlığına uygun tığ

Örgü Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Güzel bir kitap ayracı yapmak isterseniz aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

 • İlk olarak sihirli halkayı yapın. Daha sonra 3 zincir çekin ve bu zincirlerde dahil olmak üzere halkanın içine 12 tane trabzan yapın.
 • Bu şekilde ilk sırayı tamamladıktan sonra 3 zincir çekin ve ipi tığın başına bir defa doladıktan sonra yandaki trabzanın tepesine batın.
 • Buraya 1 trabzan yapın ve tekrar 3 zincir çekerek yandaki trabzanın tepesine batıp sık iğne ile kapatın.
 • Bu şekilde çiçeğin ilk yaprağı tamamlanmış oluyor. Diğer trabzanlara da aynı işlemi uygulayarak çiçeğin yapraklarını yapın.
 • Çiçekten sonra sıra bunun sapını yapmaya geldi. Farklı renkte bir ipe geçmeyecekseniz ipi hiç kesmeden devam edebilirsiniz.
 • Sap için 80 ya da 140 tane zincir çekin. Sapı yaptıktan sonra son zincirden bir önceki zincire batın ve ilmeği uzatın.
 • Aynı yuvanın içine 5 kere batıp sık iğne yaparak ilmeği uzatın.
 • Bir makas ile ipi kestikten sonra uzattığınız ilmeklerin ucundan da dikkatli bir şekilde keserek püskülü yapın.
 • Püsküle şekil vermek için bir fırça ile uçlarını tarayarak düzeltebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra örgü kitap ayracı yapımı tamamlanmış oluyor. Bunu kendiniz kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını yapmak isterseniz aşağıda örgü kitap ayracı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=zjQtygFcjJI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir