Semizotu Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Semizotu Dondurucuda Nasıl Saklanır

Semizotu dondurucuda nasıl saklanır? bunu öğrenek bu yeşilliği uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Yemek ve salata yapımında kullanılan maydanoz, ıspanak ve semizotu gibi yeşilliklerin dayanıklılık süresi azdır. Aldığınız semizotunu uzun süre saklamak isterseniz bu yeşilliği derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Taze ve ucuz semizotu bulduğunuzda bunu nasıl saklarım? diye düşünmek yerine aşağıda bahsedeceğimiz yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Semizotu Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Dondurucuda semizotu saklamak için bu yeşilliği öncelikle güzelce temizlemeniz gerekiyor. İlk olarak çeşmenin altında yıkayarak üzerindeki toz ve ilaç kalıntılarından arındırın. Yeşilliğin daha iyi temizlemesi için isterseniz bunu 15 dakika sirkeli suda bekletebilirsiniz. Sirkeli sudan çıkardığınız semizotunu tekrar sudan geçirin. Bu ön hazırlık aşamasının ardından yeşilliği doğrudan ya da şokladıktan sonra dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Semizotunu doğrudan dondurucuya koyacaksanız bunu yıkadıktan sonra bir süre süzgeçte suyunu süzmesi için bekletin. Daha sonra yeşillikleri tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin içindeki havayı aldıktan sonra bunların ağzını sıkıca kapatarak derin dondurucuya kaldırabilirsiniz.

İsterseniz semizotunu dondurucuya koymadan önce şoklama yapabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayacaksanız ilk olarak yeşilliği başta anlattığımız gibi güzelce temizleyin. Daha sonra bir tencerenin içinde su kaynatmaya başlayın. Semizotlarını metal bir süzgecin içine alın. Tenceredeki su kaynadıktan sonra semizotlarını kaynar suyun içine alın ve 2 dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra süzgeci sudan çıkarın ve çeşmenin altına tutun.

Şoklanan semiz otlarının suyunu süzdükten sonra bunları tek kullanımlık porsiyonlara ayırın ve buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin içindeki havayı aldıktan sonra bunların ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde hazırladığınız yeşillikleri derin dondurucuya koyabilirsiniz. Size anlattığımız bu pratik yöntemler sayesinde yemek ve salata yapımında kullanacağınız semizotunu güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Derin dondurucuya semizotu koyacağınız zaman bunların poşetinin üzerine tarih yazmayı unutmayın. Yeşilliklerin ezilmemesi içim poşetleri derin dondurucuya dikkatli yerleştirmeli ve bunların üzerine ağır gıdalar koymamalısınız. İlk defa derin dondurucuya semizotu koyacak olanlar, semizotu dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edebilirler. Bu yeşilliği anlattığımız gibi hava almayacak şekilde poşetler ve poşetlerin ağzını sıkıca kapatırsanız 8 ay boyunca güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucuda ıspanak muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, ıspanak dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir