Maydanoz Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Maydanoz Dondurucuda Nasıl Saklanır

Maydanoz dondurucuda nasıl saklanır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Maydanoz, başta salata ve köfte olmak üzere birçok yemek çeşidinde kullanılan bir yeşilliktir. Her mevsim maydanoz bulmak mümkün olsa da bazen gerektiğinde evde bulunmayabilir. Böyle bir durumda dışarı çıkıp maydanoz aramak yerine tedbirli davranmakta fayda var. Mutfağımızda sıkça kullandığımız bu yeşilliği derin dondurucuda muhafaza edebiliriz. Bu şekilde acil durumlarda maydanoz aramak zorunda kalmayız. Bu önerimiz dikkatinizi çektiyse maydanozu derin dondurucuda saklamak için uygulayabileceğiniz pratik bilgilere göz atabilirsiniz.

Maydanoz Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Maydanoz salata ve yemeklerimizde sıkça kullandığımız bir yeşillik olduğu için her zaman ihtiyaç duyabiliriz. Maydanoz ne yazık ki mutfakta uzun süre muhafaza edebileceğimiz bir yeşillik değildir. Buzdolabında bile saklasak bir süre sonra sararabilir ve çürür. Bu yeşilliği buzdolabında muhafaza ediyorsanız daha önceden paylaştığımız yazıya göz atarak maydanoz buzdolabında nasıl saklanır? bu konuda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza etmek isterseniz o zaman maydanozu derin dondurucuya koymanız gerekmektedir.

Tüm yeşilliklerde olduğu gibi maydanozu da derin dondurucuya koymadan önce güzelce yıkamalı ve 10 dakika kadar sirkeli suyun içinde bekletmelisiniz. Bu şekilde yeşillik üzerindeki ilaç kalıntıları ve tozlardan tamamen arınacaktır. Sonrasında maydanozun suyunu süzerek güzelce kurulayın. Hatta 1 saat kadar temiz bir bez üzerine sererek tamamen kuruması için bekletebilirsiniz. Aksi halde ıslak kalan maydanoz dondurucuda buzlanabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için yıkadıktan sonra iyice kurutmayı ihmal etmeyin.

Maydanozu yıkayıp kuruttuktan sonra bunu kesme tahtasına alın ve bıçak ile doğrayın. Sonrasında doğranmış maydanozları tek kullanımlık porsiyonlara ayırın. Bunları buzdolabı poşetlerine koyun ve poşetin içindeki havayı aldıktan sonra ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Bu hazırlık aşamasının ardından maydanozu derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Bu yazımızda derin dondurucuda maydanoz saklamak için ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgiler paylaştık. Bu yeşilliği dondurucuya anlattığımız şekilde koyarsanız uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Yeşilliğin ezilmemesi için derin dondurucuya koyduğunuz zaman üzerine ağız gıdalar koymamaya dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir