Kağıttan Parmak Kukla Nasıl Yapılır?

Kağıttan Parmak Kukla Nasıl Yapılır

Kağıttan parmak kukla nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Okul öncesi etkinliklerde kukla yapımı sıkça yer almaktadır. Kağıt ya da karton gibi malzemeler kullanarak çocuklar kolay bir şekilde kukla yapabilirler. Bugün sizlerle çocukların keyif alarak yapabileceği kolay bir el işi çalışması paylaşıyoruz. Evde çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirmek isterseniz bu uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kağıttan Parmak Kukla Nasıl Yapılır?

Kağıttan parmak kukla yapmak çok kolay olduğu için her yaştan çocuk bu el işi çalışmasını rahatlıkla yapabilir. Parmak kukla yapmak için kağıdı makas yardımı ile parmağa uygun boyutta kestikten sonra bunu parmağa geçecek bir rulo şeklinde sarmak gerekmektedir. Buradan sonrasında ise kalem ile kuklaya ağız ve göz yaparak uygulama tamamlanır. Kağıttan parmak kukla yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte A4 kağıt
  • Makas
  • Siyah ve kırmızı renkte keçeli kalem
  • Yapıştırıcı

İsterseniz parmak kuklayı düz beyaz kağıt ile de yapabilirsiniz. Bu kağıdı kuru boya ile boyayabilir ya da olduğu gibi de kullanabilirsiniz. İsteyenler bu uygulamayı kağıt yerine eva kullanarak da yapabilirler.

Kağıttan Parmak Kukla Yapımı

Kısa sürede parmak kukla yapmak isterseniz aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

  • İlk olarak renkli kağıttan makas ile uzun şerit şeklinde bir parça kesin.
  • Bu kağıt parçası kukla olacağı için bunu parmağa göre ölçerek fazlalıklarını kesin.
  • Sonrasında kağıdı rulo şeklinde sarın. ( Bu rulo kuklayı takacağınız parmağa uygun boyutta olmalı. )
  • Bu şekilde kuklayı yaptıktan sonra kağıttan üçgen şeklinde bir parça kesin. Bunun üzerine siyah ve kırmızı keçeli kalem ile benekler yapın.
  • Hazırladığınız şapkayı parmak kuklanın üst tarafına yapıştırarak tutturun.
  • Son olarak keçeli kalemlerle ağız ve gözleri yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay kendin yap çalışması sayesinde kağıttan rengarenk kuklalar yapabilirsiniz. İsterseniz kuklalara minik hareketli gözler yapıştırıp, ip ile saç da yapabilirsiniz. Evde başka çalışmalardan kalan kağıtlar varsa bunları parmak kukla yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Bu çalışmayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, kağıttan parmak kukla yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Görsel kaynak: www.eglenbizle.com

Kağıttan Parmak Kukla Resimli Anlatım
Kağıttan Parmak Kukla Resimli Anlatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir