Kereviz Kokusu Nasıl Giderilir?

Kereviz Kokusu Nasıl Giderilir

Kereviz kokusu nasıl giderilir? sorusunun cevabını öğrenerek bu sebzeyi kötü kokudan rahatsız olmadan pişirebilirsiniz. Sağlıklı bir sebze çeşidi olan kereviz pişerken kötü bir koku yaydığı için çoğu evin mutfağında pişirilmemektedir. Eğer siz de kötü koku nedeni ile bu sebzeden uzak duruyorsanız, yazımızda kereviz kokusunu gidermek için uygulayabileceğiniz pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kereviz Kokusu Nasıl Giderilir?

Kereviz pişirirken oluşan kötü kokuyu önlemek için bu kokuyu bastıracak yöntemler uygulamanız gerekmektedir. Her evin mutfağında bulunan limon ve sirke bu konuda da işinize yarayabilir. Bunların dışında lahana turşusu da kereviz kokusunu bastırmak için kullanılabilir. Sağlıklı beslenmek için tüm gıdalardan tüketmek gerekmektedir. Kereviz gibi bazı gıdalar pişerken mutfakta kötü bir koku meydana gelmektedir. Bunu önlemek için çoğu bayanın uyguladığı ve memnun kaldığı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Lahana Turşusu

Mutfağınızda lahana turşusu varsa bu kereviz kokusunu bastırmak için işinize yarayabilir. Kereviz yemeği yaparken bunun içine 1 yemek kaşığı lahana turşusu koyabilirsiniz. Turşu kereviz kokusunu yok edeceği için gönül rahatlığı ile yemeği pişirebilirsiniz. Yemeği yaparken fazla turşu kullanmanız halinde tadı bozulacağı için bu konuda dikkatli davranmalısınız. Lahana turşusu yoksa diğer seçeneklere göz atabilirsiniz.

Limon Suyu

Kerevizi pişirmeden önce bunu limon suyunun içinde bekleterek pişerken kötü koku yaymasını önleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken 1 tane limonun suyunu sıkmak ve bunu derin bir kabın içine koyarak içine biraz da su eklemek. Kerevizi temizledikten sonra bunu limonlu suyun içinde 20 dakika beklettikten sonra yemeği pişirebilirsiniz.

Sirke

Salatalara lezzet veren sirke kereviz kokusunu bastırmak için de kullanılmaktadır. Sirke kullandığınız zaman hem kerevizin kötü kokmasını önleyebilir hem de sebzenin daha iyi temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Derin bir kabın içine yarım su bardağı sirke ve biraz da su koyun. Kerevizleri yıkadıktan sonra sirkeli su karışımının içinde 20 dakika bekletin. Sonrasında kerevizleri sudan geçirerek pişirebilirsiniz.

Bu yazımızda kereviz kokusunu önlemek için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemleri sizlerle paylaştık. Bu sebzeyi pişireceğiniz zaman kereviz kokusu oluşmasını önlemek için haşlayacağınız suyun içine temiz bir mantar tıpası koyabilirsiniz. Bu tıpa kerevizin kötü kokusunu çekeceği için yemeği gönül rahatlığı ile pişirerek, sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile yiyebilirsiniz. Derin dondurucuda kereviz muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, kereviz dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir