Marul Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Marul Uzun Süre Nasıl Saklanır

Marul uzun süre nasıl saklanır? sorusunun cevabı oldukça önemlidir. Salata ve mezelerin olmazsa olmazlarından birisi de maruldur. Bu özelliği nedeni ile her mevsim marul tüketilmektedir fakat bu yeşillik doğru yöntemlerle saklanmazsa kısa sürede pörsür ve çürüyebilir. Böyle bir sorun yaşamamak için marulu uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza etmek için uygulanabilecek yöntemleri bilmekte fayda var. Bu yazımızda marulu taze olarak saklamak için ihtiyacınız olan pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Marul Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Marul buzdolabında muhafaza edilmelidir. Eğer pazardan ya da manavdan aldığınız poşetin içinde buzdolabına kaldırırsanız birkaç gün içinde marul bozulmaya başlayacaktır. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için marulun saklama kabı ya da buzdolabı poşetinde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu konuda ilk yapmanız gereken marulu güzelce yıkamak ve güzelce temizlemektir.

Marulu yaprak yaprak ayırın ve bunu çeşmenin altında güzelce yıkayın. Eğer aldığınız marul çamurlu ise bu aşamada daha dikkatli olmalı ve yeşilliği üzerindeki çamurlardan arındırana kadar yıkamalısınız. Sonrasında derin bir kabın içine sirke ve su koyun. Marul yapraklarını bu sirkeli su karışımında 10 dakika kadar bekleterek kir ve ilaç kalıntılarından daha iyi arınmasını sağlayabilirsiniz. Marulu sirkeli su karışımından çıkardıktan sonra süzgece alarak suyunu süzmesini sağlayın. Daha sonra yeşilliği kağıt havlu ya da temiz bir bez ile kurutun. Bu aşamadan sonra isterseniz marulları doğrayabilir ya da yaprakları bütün olarak bırakabilirsiniz. Marulu saklama kabında muhafaza etmek isterseniz saklama kabının içine kağıt havlu serin ve marulları bunun üzerine koyarak buzdolabına kaldırın. Bu yöntemi uyguladığınızda marul 3-4 gün tazeliğini koruyacaktır. Eğer marulu daha uzun süre saklamak isterseniz buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz.

Marul Buzdolabı Poşetinde Nasıl Saklanır?

Marulu yukarıda anlattığımız şekilde yıkayıp temizledikten sonra bunu güzelce kurutun. Buzdolabı poşetinin içine kağıt havlu koyun ve bunun üzerine marul yapraklarını yerleştirin. Sonrasında poşetin içine hava üfleyerek şişmesini sağlayın ve ağzını sıkıca kapatın. Bu basit yöntem sayesinde marulu buzdolabında 2 hafta boyunca taze olarak muhafaza edebilirsiniz.

Bu Yazımızda buzdolabında marul saklamak için uygulayabileceğiniz en kolay ve etkili yöntemleri paylaştık. Siz de aldığınız marulu taze olarak muhafaza etmek isterseniz saklama kabında ya da buzdolabı poşetinde anlattığımız şekilde saklayabilirsiniz. Maydanozu güveni bir şekilde uzun süre muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, maydanoz dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir