Marakas Nedir?

Marakas Nedir

Marakas nedir? diye merak edenler için bu yazımızda sorunun cevabını paylaşıyoruz. Marakas, bir müzik aleti olup Latin Amerika ve Afrika müziklerinde kullanılır. Ritim çalgısı olan bu müzik aleti bir tür çıngıraktır. Su kabağı ya da sert bir ağacın içi oyularak bu oyuğa ses çıkaracak küçük tanecikler koyularak yapılır. Bu ritim çalgısını kullanmak da oldukça kolaydır. Çift olarak kullanılan bu müzik aleti sapından tutularak sallanır. Çocuklar da farklı görünümü ve çıkardığı ses nedeni ile bu müzik aletine ilgi duymaktadır. Bu yazımızda marakas hakkında bilgilerin yanı sıra evde marakas yapmak için birkaç kolay kendin yap çalışması da paylaşacağız.

Marakas Nedir?

Marakas
Marakas

Bir çıngırağı andıran marakas sapından tutularak sallandığı zaman içindeki bocuk ya da çakıl taşları birbirine çarparak ritmik bir ses çıkarır. Bu müzik aletinin yapımında genelde su kabağı ya da set ağaç kullanılsa da günümüzde plastik ve deri gibi malzemelerle yapılan çeşitleri de bulunmaktadır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu müzik aletine çocuklarda ilgi duymaktadır. Küçük çocuğunuz varsa ona müzik sevgisi aşılamak ve keyifli vakit geçirmek için evde birlikte marakas yapmayı deneyebilirsiniz.

Evde Marakas Nasıl Yapılır?

Evde marakas yapımı denince aklınıza pahalı malzemeler kullanılan zor çalışmalar gelmesin. Bu müzik aletini yapmak için içi oyuk her türlü malzeme kullanılabilir. Oyuğun içine ise pul, boncuk, pirinç, mercimek ya da fasulye gibi bakliyatlar koyabilirsiniz. Ev yapımı marakas için tuvalet kağıdı rulosu, balon, karton bardak ya da pet şişe gibi malzemeler kullanılabilir. Bu uygulamaların yapımı hakkında ihtiyacınız olan bilgileri aşağıda paylaşıyoruz.

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Marakas Yapımı

Tuvalet kağıdı rulolarını değerlendirmek için farklı kendin yap çalışmaları uygulanmaktadır. İsterseniz bu karton ruloyu kullanarak çocuğunuz için güzel bir marakas yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane tuvalet kağıdı rulosu
 • İnce bir kurdele
 • Makas
 • Renkli kağıt
 • Boncuk ya da pirinç

Tuvalet Kağıdı Rulosu ile Marakas Nasıl Yapılır?

İlk olarak tuvalet kağıdı rulosunu renkli kağıt ile kaplayın. Bunun açık olan bir ucunu elinizle bükerek kıvırıp kapatın ve kurdele ile bağlayın. Sonrasında açık kalan ucundan içine boncuk ya da bakliyat koyun ve açık olan ucunu da aynı şekilde katlayarak kıvırın. Tüm bu aşamalardan sonra tuvalet kağıdı rulosundan marakas yapımı tamamdır.

Balon ile Marakas Yapımı

Çocukların severek oynadığı balonları kullanarak da evde çocuğunuz için sevimli bir ritim çalgısı yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler ve uygulamanın yapımı hakkındaki detaylar aşağıda verilmiştir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane balon
 • pul ya da boncuk

Balon ile Marakas Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımı için küçük bir balon kullanmanız gerekmektedir. İlk olarak balonun içine boncuk ya da pul koyun. Sonrasında balonu şişirin, ucunu bağlayın ya da düğüm yapın. Balon ile yaptığınız bu müzik aletini çocuğunuz elinin içinde tutup sallayarak kullanabilir.

Karton Bardak ile Marakas Yapımı

Kağıt bardak ucuz bir malzeme olduğu için birçok kendin yap çalışmasında kullanılmaktadır. Çocuğunuza marakas yapmak için de karton bardak ideal bir malzemedir.

Gerekli Malzemeler

 • 2 tane karton bardak
 • Bant
 • Boncuk ya da bakliyat

Karton Bardak ile Marakas Nasıl Yapılır?

Karton bardaklardan birinin içine boncuk ya da bakliyat koyun. Diğer kağıt bardağı da bunun üzerine yerleştirin ve ek yerini bant ile tutturun. İsterseniz kağıt bardakları boyayabilir ya da üzerlerine süs aksesuarları yapıştırabilirsiniz.

Pet Şişeden Marakas Yapımı

Çoğumuzun evinin mutfağında atılmayı bekleyen pet şişeler bulunmaktadır. Sizin de mutfağınızda pet şişe varsa bunu atmak yerine çocuğunuz için müzik aleti yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane pet şişe
 • Renkli kağıt
 • Boncuk ya da bakliyat

Pet Şişeden Marakas Nasıl Yapılır?

Pet şişeden marakas yapmak için uygulayabileceğiniz iki farklı yöntem bulunmaktadır. İlk yöntemi uygulamak isterseniz küçük bir su şişesini kağıt ile kaplayın. Şişenin içine boncuk ya da bakliyat koyduktan sonra kapağını kapatın. Diğer yöntem için de falçata ile pet şişenin alt ve üst kısımlarını kesin. Bu iki parçayı bant ile tutturun. Bir tuvalet kağıdı rulosunu keserek bunu küçültüp sap boyutuna getirin. Pet şişenin içine boncuk ya da bakliyat koyduktan sonra bu sapı şişenin ağız kısmına tutturarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Daha şık bir tasarım olması için pet şişeyi kağıt ile kaplayabilir ya da boya ile renklendirebilirsiniz.

Plastik Kaşıklarla Marakas Yapımı

Evde marakas yapmak için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemlerden birisi de plastik kaşık kullanmaktır. Bu kolay kendi yap çalışmasını denemek isterseniz uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 2 tane plastik kaşık
 • Düz ya da desenli bant
 • Boncuk ya da bakliyat
 • Makas
 • 1 tane sürpriz yumurta kabı

Plastik Kaşıklarla Marakas Nasıl Yapılır?

Plastik kaşıkları iç tarafları birbirine bakacak şekilde yerleştirin. Sürpriz yumurta kabının içine boncuk ya da bakliyat koyduktan sonra bunu kaşıkların ortasına koyun. Sonrasında yukarıdan, ortadan ve alttan desenli bant ile tutturarak parçaları birbirine tutturun. Evde plastik kaşıklardan marakas yapımı bu şekilde olup çocuğunuz bunu sapından tutarak rahatlıkla kullanabilir.

Bu yazımızda merak edenler için, evde marakas nasıl yapılır? sorusunun cevabı olabilecek kendi yap çalışmaları hakkında bilgiler paylaştık. Bu kolay uygulamalardan istediğinizi evde çocuğunuzla birlikte yaparak beraber keyifli vakit geçirebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte evde kolay bir el işi çalışması yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız, el işi kağıdından tırtıl yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir